Świat

Austriacy czy Włosi? Wraca Adyga

Górna Adyga i miasto Bolzano mają status prowincji autonomicznej. Górna Adyga i miasto Bolzano mają status prowincji autonomicznej. Emya Photography / Getty Images

W umowie koalicyjnej nowego rządu z udziałem ultraprawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) znalazł się z jej inicjatywy zapis, że niemieckojęzyczni mieszkańcy włoskiej Górnej Adygi, jeśli tego zapragną, będą mogli otrzymać austriacki paszport. Tak na europejskie forum powróciła kraina, o której przez wiele ostatnich lat było cicho. Za to szczególnie głośno w latach 60., kiedy aktywna była tam separatystyczna organizacja BAS, podkładano bomby i dochodziło do licznych aktów terroru.

Górna Adyga, nazywana przez Austriaków Południowym Tyrolem, stała się włoska po pierwszej wojnie światowej, później Mussolini poddawał te tereny silnej italianizacji i nawet zawarł porozumienie z Hitlerem o przesiedleniu lokalnych Tyrolczyków do Rzeszy, ale wojenna klęska pokrzyżowała te plany.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021