Ważki 1 proc.

Populacja małych frakcji
Małe ułamki mają znaczenie, wszak 1 proc. najbogatszych ludzi dysponuje ponad połową światowego majątku. Jak nie zgubić takich informacji w powodzi danych?
Statystyka to nie wyłącznie wielkie liczby.
Getty Images

Statystyka to nie wyłącznie wielkie liczby.

Kojarzymy 1 proc. głównie z możliwością wsparcia organizacji pożytku publicznego w naszych rozliczeniach PIT z fiskusem. Ten niewielki ułamek, zaledwie jedna setna należnego podatku, przekształca się ostatecznie w kwotę ponad 660 mln zł (w 2016 r.), jakie otrzymują organizacje pozarządowe. I z roku na rok są to kwoty coraz wyższe, mimo że 1 proc. pozostaje niezmienny. Już ta obserwacja podpowiada, by być ostrożnym w ocenie wagi, jaką mogą mieć małe, pozornie nieznaczące liczby.

Współcześnie, gdy otoczeni jesteśmy rosnącą z dnia na dzień ilością informacji, a świat big data kusi rozmiarami zbiorów danych, które zdają się opisywać niemal wszystko, czego do tej pory nie wiedzieliśmy o sobie i o świecie, warto się zastanowić nad znaczeniem tych najmniejszych ułamków i procentów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj