Nauka

Populacja małych frakcji

Ważki 1 proc.

Statystyka to nie wyłącznie wielkie liczby. Statystyka to nie wyłącznie wielkie liczby. Getty Images
Małe ułamki mają znaczenie, wszak 1 proc. najbogatszych ludzi dysponuje ponad połową światowego majątku. Jak nie zgubić takich informacji w powodzi danych?
Często duże zbiory danych sprawiających wrażenie informacyjnego chaosu, mogą ujawniać prawidłowości, które potrafi rozpoznać tylko przygotowany do tego analityk.PantherMedia Często duże zbiory danych sprawiających wrażenie informacyjnego chaosu, mogą ujawniać prawidłowości, które potrafi rozpoznać tylko przygotowany do tego analityk.

Kojarzymy 1 proc. głównie z możliwością wsparcia organizacji pożytku publicznego w naszych rozliczeniach PIT z fiskusem. Ten niewielki ułamek, zaledwie jedna setna należnego podatku, przekształca się ostatecznie w kwotę ponad 660 mln zł (w 2016 r.), jakie otrzymują organizacje pozarządowe. I z roku na rok są to kwoty coraz wyższe, mimo że 1 proc. pozostaje niezmienny. Już ta obserwacja podpowiada, by być ostrożnym w ocenie wagi, jaką mogą mieć małe, pozornie nieznaczące liczby.

Współcześnie, gdy otoczeni jesteśmy rosnącą z dnia na dzień ilością informacji, a świat big data kusi rozmiarami zbiorów danych, które zdają się opisywać niemal wszystko, czego do tej pory nie wiedzieliśmy o sobie i o świecie, warto się zastanowić nad znaczeniem tych najmniejszych ułamków i procentów.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Populacja małych frakcji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021