Nauka

Dar życia

Sekrety transplantologii

Większość Polaków nie zna stanowiska najbliższych w kwestii oddania narządów po śmierci. Większość Polaków nie zna stanowiska najbliższych w kwestii oddania narządów po śmierci. BEW
Sprawa oddawania narządów do przeszczepów wciąż budzi wiele pytań. Ta książka próbuje na nie odpowiedzieć.
materiały prasowe

Czy w Polsce odbywa się handel narządami? Dlaczego większość przeszczepień narządów przeprowadza się w nocy? Czy biorca nerki może się spotkać z rodziną jej dawcy, a biorca szpiku z samym dawcą? Transplantologia wciąż wydaje się tajemnicza i wywołuje mnóstwo pytań. Często bardziej niezwykłych od samych odpowiedzi, ale mamy prawo interesować się wszystkim, co dotyczy tej jednej z najbardziej spektakularnych dziedzin medycyny. Narosło tu wiele mitów, kontrowersji (jak choćby związanych z klauzulą sumienia i definicją śmierci mózgowej), a przecież – mimo pewnych sukcesów w wytwarzaniu sztucznych narządów – może rozwijać się wciąż tylko dzięki bezinteresownemu dawstwu naturalnych organów.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Dar życia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021