Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Siła reakcji

Recenzja płyty: Kapela ze Wsi Warszawa, „Re: akcja mazowiecka”

materiały prasowe
Znakomita realizacja tej płyty – łącząca staranne nagranie i bardziej kreatywny miks studyjny – sprawia, że całość brzmi atrakcyjnie.

Nowa płyta Kapeli ze Wsi Warszawa przyszła niczym celna odpowiedź na pełen wyższości wobec kultury ludowej felieton Jana Hartmana z noworocznego wydania POLITYKI. Jest to album nienapuszony, a zarazem dobrze prezentujący liryzm i wirtuozerię polskiej muzyki tradycyjnej. I jeszcze kreśli szeroko kontekst kulturowy muzyki Mazowsza. Sama Kapela wraca tu do początków swoich poszukiwań, przypominając, że odkrywanie źródeł jest w Polsce od dość dawna związane z miejskimi scenami. Ale muzycznie do folkloru mazowieckiego warszawski zespół odwołuje się nie przez pryzmat „kolbergowskiej archeologii”, jak sugerował Hartman, tylko raczej nowoczesnej muzyki świata. Nawet nagrywając ten album – z szeroką grupą imponujących gości, m.in. Marią Bienias i Stefanem Nowaczkiem – muzycy KzWW skupiają się na kreowaniu wspólnoty tradycji ponad granicami i podziałami kulturowymi. A znakomita realizacja tej płyty – łącząca staranne nagranie i bardziej kreatywny miks studyjny – sprawia, że całość brzmi atrakcyjnie. Przy czym atrakcyjność ta nie ma nic wspólnego z wizją ludowości rozpostartą pomiędzy zespołami pieśni i tańca a disco polo.

Kapela ze Wsi Warszawa, Re: akcja mazowiecka, Karrot Kommando

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Siła reakcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną