Kultura

Grudzień po Marcu

Jak pokolenie stanu wojennego kształtuje polską kulturę

Lista dowodów potwierdzających, że stan wojenny wraca jako centralny temat polskiej kultury, wciąż rośnie. Lista dowodów potwierdzających, że stan wojenny wraca jako centralny temat polskiej kultury, wciąż rośnie. Mirosław Gryń / Polityka
W polskiej kulturze i polityce miejsce tych, dla których formacyjnym przeżyciem był Marzec ’68, zajmują ci, którzy dojrzewali w stanie wojennym. To potężna zmiana.
Powinniśmy się spodziewać w polskiej kulturze poważnych ruchów tektonicznych.Mirosław Gryń/Polityka Powinniśmy się spodziewać w polskiej kulturze poważnych ruchów tektonicznych.

Wygląda na to, że atmosfera stanu wojennego wróciła do nas na dobre. Widać to w polityce, widać również w kulturze. Do wojennej retoryki obozu rządzącego dostosowują się obrońcy demokracji. Dostrzeże to każdy, kto przyjrzy się ikonografii protestów z ostatniego półrocza. Wiele tu cytatów z lat 80. Zapalone białe świece – znak wśród protestujących wciąż niezmiernie popularny – to przecież dosłowny cytat z najmroczniejszych epizodów historii Polski „jaruzelskiej”, choćby z pogrzebu księdza Popiełuszki.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Kultura; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Grudzień po Marcu"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021