Rynek

Blikle już nie pączkuje

Blikle: gorzkie problemy znanych polskich cukierników

Łukasz Blikle w nieistniejącym już sklepie firmy przy Nowym Świecie w Warszawie, 2006 r. Łukasz Blikle w nieistniejącym już sklepie firmy przy Nowym Świecie w Warszawie, 2006 r. Piotr Mizerski / Reporter
Z warszawskiego Nowego Światu, po 148 latach obecności, wyprowadził się flagowy sklep firmy Blikle. Teraz słynne pączki i ciasta sprzedawane są już tylko w sąsiedniej kawiarni. Rynek rośnie, ale Blikle się kurczy, od kilku lat pogrążając się w coraz większych kłopotach.
Aktorka Mieczysława Ćwiklińska z Jerzym Blikle, ojcem Andrzeja, marzec 1969 r.Lucjan Fogiel/Forum Aktorka Mieczysława Ćwiklińska z Jerzym Blikle, ojcem Andrzeja, marzec 1969 r.

Pączki smaży już piąte pokolenie Bliklów, ale to nie rodzina zdecydowała o wyprowadzce z Nowego Światu. W 2012 r. kontrolę nad firmą, wraz z 60-procentowym pakietem udziałów, przejął fundusz Vertigo Investments za pośrednictwem spółki Rubin. Firma Blikle zaczęła mieć kłopoty z malejącą sprzedażą, rodzina po długich naradach postanowiła więc wpuścić inwestora, żeby zdynamizował przychody, przywrócił czasy świetności. Może wprowadził na giełdę? Te nadzieje okazały się płonne, a konflikt między udziałowcami nabrzmiewa.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Podróże z Leonardem da Vinci

500 lat temu zmarł Leonardo da Vinci. Takiej rocznicy świat przegapić nie może, wyścig świętujących zaczął się wcześnie – i wybuchowo.

Piotr Sarzyński
16.04.2019
Reklama