Historia

Polowanie na czerwonego Wilsona

Brytyjskie Watergate

Hugh Gaitskell w 1947 r. Hugh Gaitskell w 1947 r. Popperfoto / Getty Images
18 stycznia 1963 r. zmarł w tajemniczych okolicznościach Hugh Gaitskell, przywódca brytyjskiej Partii Pracy. Śmierć ta wywołała jedną z największych afer z udziałem służb specjalnych w XX w. Dała też początek pytaniom o wpływ Kremla na zachodnie demokracje.
Brytyjski premier Harold Wilson z radzieckim premierem Aleksiejem Kosyginem, Moskwa, styczeń 1968 r.Central Press/Getty Images Brytyjski premier Harold Wilson z radzieckim premierem Aleksiejem Kosyginem, Moskwa, styczeń 1968 r.

W piątek, w godzinach wieczornych, na zaproszenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przybył z kilkudniową wizytą do Polski wybitny polityk brytyjski, przywódca Labour Party – Hugh Gaitskell wraz z małżonką” – informowała 1 września 1962 r. na pierwszej stronie „Trybuna Ludu”. Cztery dni później, także na pierwszej stronie gazety, znalazła się fotografia stołu, za którym siedzieli towarzysze Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Zenon Kliszko oraz Gaitskell.

Polityka 3.2018 (3144) z dnia 16.01.2018; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Polowanie na czerwonego Wilsona"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013