Kraj

Diabelski dylemat

Jak rozliczać polityków

Demonstracja w obronie sędziów zorganizowana w Krakowie przez KOD. Demonstracja w obronie sędziów zorganizowana w Krakowie przez KOD. Jacek Bednarczyk / PAP
Trzydzieści lat rozliczamy PRL, teraz powraca do tego PiS. W końcu pojawi się dylemat, jak rozliczyć obecną władzę. Odpowiedzialność zbiorowa czy za indywidualne winy? Zemsta czy abolicja? Odwet czy okrągły stół?
Protest przed Senatem przeciwko ustawom o Sądzie Najwyższym i KRS.Bartosz Rozalski/Forum Protest przed Senatem przeciwko ustawom o Sądzie Najwyższym i KRS.

Polska Fundacja Narodowa – rządowa agencja, która przeprowadziła słynną akcję billboardową „Sprawiedliwe sądy” – wydała broszurę „Godność Niepodległej” o dekomunizowaniu ulic. Na zdjęciu przedstawiającym głodówkę KOR na twarzy Adama Michnika postawiono stempel: „Po dekomunizacji”.

Zarządzanie zbiorową pamięcią za pomocą fałszerstw i przemilczeń, zrywanie trupom epoletów ustawą degradacyjną, odbieranie rent wdowich, „dekomunizacja” ulic – tak się w Polsce PiS rozlicza PRL.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Diabelski dylemat"

Czytaj także

Ja My Oni

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.

Katarzyna Czarnecka
27.08.2019