Kraj

Diabelski dylemat

Jak rozliczać polityków

Demonstracja w obronie sędziów zorganizowana w Krakowie przez KOD. Demonstracja w obronie sędziów zorganizowana w Krakowie przez KOD. Jacek Bednarczyk / PAP
Trzydzieści lat rozliczamy PRL, teraz powraca do tego PiS. W końcu pojawi się dylemat, jak rozliczyć obecną władzę. Odpowiedzialność zbiorowa czy za indywidualne winy? Zemsta czy abolicja? Odwet czy okrągły stół?
Protest przed Senatem przeciwko ustawom o Sądzie Najwyższym i KRS.Bartosz Rozalski/Forum Protest przed Senatem przeciwko ustawom o Sądzie Najwyższym i KRS.

Polska Fundacja Narodowa – rządowa agencja, która przeprowadziła słynną akcję billboardową „Sprawiedliwe sądy” – wydała broszurę „Godność Niepodległej” o dekomunizowaniu ulic. Na zdjęciu przedstawiającym głodówkę KOR na twarzy Adama Michnika postawiono stempel: „Po dekomunizacji”.

Zarządzanie zbiorową pamięcią za pomocą fałszerstw i przemilczeń, zrywanie trupom epoletów ustawą degradacyjną, odbieranie rent wdowich, „dekomunizacja” ulic – tak się w Polsce PiS rozlicza PRL.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Diabelski dylemat"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021