Kraj

Łowcy słów

Jak liberałowie mają się bronić

Chęć pokazywania wyższości i ochrony hierarchii powoduje, że konserwatyści nienawidzą poprawności politycznej. Jako wyraz tolerancji i szacunku jest ona dla nich objawem słabości. Chęć pokazywania wyższości i ochrony hierarchii powoduje, że konserwatyści nienawidzą poprawności politycznej. Jako wyraz tolerancji i szacunku jest ona dla nich objawem słabości. Igor Morski / Polityka
Władza autorytarna kusi społeczeństwo obietnicą sprawności i porządku. Liberałowie, dla których wolność i prawa obywatelskie wydawały się oczywiste, muszą znaleźć język do obrony swoich wartości.
Marcin MatczakGrzegorz Krzyżewski/Reporter Marcin Matczak

W powieści Harper Lee „Zabić drozda” występuje Atticus Finch, adwokat, który broni niesłusznie oskarżonego o gwałt czarnego mężczyzny. Argumenty Atticusa są niezwykle mocne, argumenty prokuratora bardzo słabe, jednak ława przysięgłych uznaje, że to prokurator ma rację, i Atticus przegrywa. Racjonalna argumentacja prawnicza nie ma szans w starciu z mocnymi przekonaniami psychologicznymi i socjologicznymi publiczności. Sytuacja osób krytykujących polski rząd za demontaż państwa prawa przypomina sytuację Atticusa – argumenty dowodzące łamania konstytucji są porażająco mocne, argumenty prawnicze wspierające rząd są żenująco słabe.

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama