Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Karp a reprywatyzacja polska

Senatorowie z USA przeciw projektowi ustawy reprywatyzacyjnej

Czy zarzut amerykańskich senatorów o krzywdzeniu amerykańskich Żydów przez pisowską reprywatyzację jest słuszny?

Kolejny kryzys dyplomatyczny wywołany samochcąc przez PiS. Premier Mateusz Morawiecki ma problem: list od 58 senatorów USA, czyli większości stuosobowego Senatu. Protestują przeciwko projektowi ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości pod kierownictwem wiceministra Patryka Jakiego. Ustawa została w połowie lutego zwrócona ministerstwu przez Radę Ministrów. Teraz senatorzy w liście do Mateusza Morawieckiego piszą, że dyskryminuje ona amerykańskich Żydów, bo przewiduje, że beneficjentami reprywatyzacji mogą być tylko ci, którzy byli obywatelami w dniu odebrania im majątku i są nimi dzisiaj.

Listu senatorów USA mogłoby nie być, gdyby nie atmosfera wywołana ustawą o „pomawianiu narodu”. PiS pobudził w Polsce antysemickie nastroje, przyprawił nam gębę antysemitów. I dał pretekst do interwencji senatorom USA, którzy zabiegają o akceptację przez Kongres i prezydenta Trumpa przyjętej w grudniu zeszłego roku przez Senat ustawy zobowiązującej amerykańskie władze do wspierania – dyplomatycznego, ale i sądowego – dochodzenia przez organizacje i osoby prywatne roszczeń majątkowych amerykańskich Żydów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Będąc w Australii, dowiedziałam się, że ma ona nieustanny problem ze sprowadzaniem obcych gatunków zwierząt i roślin, które zaburzają rodzimy ekosystem. Zaczęło się od słynnych królików. Teraz borykają się z karpiami, które tak rozmnożyły się we wszelkich stawach i jeziorach, że wyparły inne ryby, wyniszczyły wodną roślinność i zatruwają wody. Z inwazyjnymi gatunkami walczy się tam przez sprowadzanie innych obcych gatunków, które mają je wygubić. A potem te z kolei się rozpleniają, zaburzając ekosystem jeszcze bardziej.

Australijski problem z karpiami przypomina działalność Patryka Jakiego i PiS, zaburzającą różne ekosystemy: społeczny, dyplomatyczny, prawny, a nawet leśny.

Polityka 14.2018 (3155) z dnia 03.04.2018; Komentarze; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Karp a reprywatyzacja polska"
Reklama