Kraj

Historia jednobarwna

Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że prawda zawsze leży pośrodku. Zdarza się to równie rzadko, jak jej spoczywanie na jednoznacznych biegunach.

Spośród trzech najsławniejszych protagonistów rewolucji francuskiej: Ludwika XVI, Dantona i Robespierre’a, każdy ma we Francji swoich zwolenników i zajadłych krytyków. W dyskusjach historycznych, które – a jakże! – trwają (nie tak dawno podsyciła je dwusetna rocznica wybuchu rewolucji), wytacza się często ciężkie działa. Nikt poważny nie będzie jednak dzisiaj twierdził, iż Ludwik był kabotynem oddającym się wyłącznie myślistwu i ślusarce, Danton skorumpowanym i rozpustnym cwaniakiem, a Robespierre miłośnikiem gilotyny i maniakiem wymyślającym nową religię.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Felietony; s. 88

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019