Za rok czeka ich walka o miejsce w liceum. Tyle że do szkół średnich ruszy ponad dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Oni będą młodsi. Do boju staną wyczerpani, zniechęceni, wypaleni. Dorośli pobawili się w szkołę. Ich kosztem.
Światem rządzą giganci gospodarki cyfrowej: Google, Apple, Facebook i Amazon, czyli GAFA. Dla jednych to apostołowie nowego, lepszego świata, dla innych aniołowie zagłady.
Trwa akcja wyrywania Kaczyńskiego ze szponów Macierewicza, dla ogólnego dobra.
„Nie ma zmiłowania!”, krzyczy prezes i służby podległe ministrowi Ziobrze zatrzymują Stanisława Gawłowskiego, a to dopiero początek.
Pojawia się pytanie o długofalowe cele Zachodu w Syrii.
O powstaniu w getcie w odpowiedzi prof. Andrzejowi Zybertowiczowi.
Partia prosi, żeby prezydent Algierii został na piątą kadencję.
PiS z powodu kłopotów wizerunkowych musiał przyspieszyć prezentację wyraźnie jeszcze niegotowych planów na wybory parlamentarne.
Praca dla Jarosława Kaczyńskiego to mieszanina profitów przeplatanych upokorzeniami. To szkoła przetrwania, w której potrzebne są krótka pamięć i giętki kręgosłup.
Komisja Europejska chce szybkiej ugody z Polską. I gotowa jest częściowo odpuścić sprawę praworządności, choć Warszawa niewiele ustąpiła.
Piotr Wiślicki i prof. Jacek Leociak o tym, czy szansa powstania muzeum getta warszawskiego jest realna i jak mogłoby ono wyglądać.
Jak sądy rejonowe stopują zapędy opresyjnej władzy.
Zadaniem sądu będzie ustalenie, który testament zmarłego prof. Marka Kwiatkowskiego ma być ostateczny. Sprawa jest trudna, bo pojawiło się ich wiele.
Cud nad Wisłą się nie zdarzył. Zarażone chorobą ASF dziki sforsowały rzekę i prą na Zachód. Niemieccy i duńscy farmerzy patrzą na to z niepokojem. Wirus może zrujnować największych europejskich producentów wieprzowiny.
Rząd zapowiadał, że dzięki wsparciu państwa przemysł stoczniowy odzyska świetność. Z ambitnych planów jak dotąd niewiele wyszło, a Stocznię Gdańsk znowu trzeba ratować przed upadłością.
Rośnie liczba państw z zatartym mechanizmem przekazywania władzy. Teraz do tej listy dołączyły Chiny. Era autorytaryzmu może się skończyć, zanim się na dobre zaczęła.
Po raz pierwszy od prawie sześciu dekad przywódca Kuby nie będzie się nazywał Castro. Czy to będzie Miguel Diaz-Canel?
Muzułmańska poligamia jest w Niemczech, rzecz jasna, nielegalna. Ale jest tolerowana.
W latach 60. Zakopane ze swoimi dwudziestoma kilkoma tysiącami mieszkańców było mikrometropolią, przyciągającą turystów, artystów i uwagę Służby Bezpieczeństwa. Po wydarzeniach marcowych 1968 r. bardzo się ona nasiliła.
Emocji wokół Puszczy Białowieskiej byłoby być może mniej, gdyby uważniej sprawdzano, jak radzą sobie jej ludzcy mieszkańcy.
Kolejny temat rosyjskich fake newsów to biotechnologia.
Po co pracownikom badania kontrolne, które nic nie mówią o ich zdrowiu?
Matematyka to nie wiedza tajemna, dla garstki pasjonatów, ale fundament logicznego myślenia. Pomaga w zdobyciu ścisłego wykształcenia oraz w zrozumieniu otaczającego nas świata.
Hinduscy dostawcy jedzenia lubią Polskę bardziej niż Polacy. Którym mylą się z Arabami.
Piekło Lance’a Armstronga najwyraźniej okazało się tylko czyśćcem, skoro znów pojawił się w centrum zainteresowania.
Mimo cyfryzacji drukarki od lat pozostają jednym z kluczowych urządzeń w nowoczesnym biurze. Nie znaczy to jednak, że nic w tym segmencie się nie zmienia.
Autor zręcznie w zgodzie ze swoją wizją kina wpisuje historię rebelii przeciwko złej władzy i grożącej światu katastrofie ekologicznej w kontekst Dalekiego Wschodu.
Film o tym, jak ludzie narzucają zasady i jak trudno przestać się do nich stosować, zwłaszcza jeśli są to niepisane zasady tradycji.
Bohaterem pierwszego sezonu serialowej antologii „Geniusz” był Albert Einstein – w głównej roli błyszczał Geoffrey Rush. Kolejne 10 odcinków poświęcone jest życiu i twórczości Pabla Picassa, z Antoniem Banderasem w roli starszego malarza i Alexem Richem wcielającym się w jego młodszą wersję.
Spektakl doprawiony jest absurdalnym poczuciem humoru i cyrkową estetyką.
Subiektywny i ostry jak brzytwa obraz społeczeństwa polskiego. Śmieszny, smutny, prawdziwy.
Autor daje czytelne sygnały, że i historyczna, i współczesna sytuacja polityczna na Węgrzech i w Polsce mają ze sobą wiele wspólnego.
„Trudne światło”, pierwsza przetłumaczona na polski książka Tomása Gonzáleza, uznawanego za jeden z najciekawszych głosów we współczesnej literaturze kolumbijskiej, to opowieść, w której centrum jest śmierć z wyboru.
Na płycie znajdziemy 12 utworów, wszystkie autorstwa Lukasa Nelsona.
Cała płyta to kawał bardzo solidnej bluesowej roboty.
W tym roku będzie też można posłuchać artystów z zagranicy – szczególnie tej nieodległej.
Siódma edycja Nagrody Architektonicznej POLITYKI przynosi zaskakujący zestaw finalistów, z jednym tylko obiektem użyteczności publicznej. A i to jedynie dlatego, że jego budowa trwała dłużej, niż planowano.
Przed nami Fryderyki, ostatnie podsumowanie roku w muzyce rozrywkowej. Ale nowe rynkowe zjawiska sprawiły, że samo hasło „muzyka rozrywkowa” dla każdego znaczy co innego.
Opowiadania Olgi Tokarczuk rysują wizję przyszłości zacierającą podziały na to, co ludzkie i nieludzkie. Albo odkrywają dziwność zwykłego życia.
Rozmowa z basem-barytonem Tomaszem Koniecznym o współczesnej operze, przyjaźniach z harcerstwa i honorowym obywatelstwie Austrii.
Zmarł Miloš Forman, jeden z najbardziej wyrazistych reżyserów zza żelaznej kurtyny, odnoszący sukcesy w Hollywood. Twórca „Lotu nad kukułczym gniazdem” i „Amadeusza”, miał 86 lat.
Jak pokochać centra handlowe? Wstawiać do nich biblioteki.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ponad pół miliona złotych wylatanych przez senator Anders zostało ujawnionych akurat wtedy, kiedy prezes Kaczyński zapowiedział, że będzie skromnie, dużo skromniej.
Powstała już specjalna aplikacja pozwalająca zlokalizować akt seksistowskiej przemocy.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że prawda zawsze leży pośrodku. Zdarza się to równie rzadko, jak jej spoczywanie na jednoznacznych biegunach.
Nie dziwię się, że dla Glińskiego pewniejszym źródłem wiedzy o zamachu smoleńskim jest charakter systemu, który zna, niż fakty, których nie zna.
Zjechali nacjonaliści autokarami na Jasną Górę przed Czarną Madonną uklęknąć. Polska w tę sobotę kwietniową wydawała się wyjątkowo piękna.