Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Paradoksy wolności

Miloš Forman i jego paradoksy wolności

Miloš Forman był realistą patrzącym na świat z surrealistyczną ostrością. Miloš Forman był realistą patrzącym na świat z surrealistyczną ostrością. BEW
Zmarł Miloš Forman, jeden z najbardziej wyrazistych reżyserów zza żelaznej kurtyny, odnoszący sukcesy w Hollywood. Twórca „Lotu nad kukułczym gniazdem” i „Amadeusza”, miał 86 lat.
Aby spełnić swój amerykański sen, Forman musiał całkowicie zmienić styl pracy, narzucić sobie drakońską dyscyplinę, okiełznać temperament, porzucić dawnych współpracowników...Lynn Goldsmith/Forum Aby spełnić swój amerykański sen, Forman musiał całkowicie zmienić styl pracy, narzucić sobie drakońską dyscyplinę, okiełznać temperament, porzucić dawnych współpracowników...

Był realistą patrzącym na świat z surrealistyczną ostrością. Pracując na emigracji w Ameryce, lubił zajmować się kontrowersyjnymi postaciami, które z trudem mieściły się w ramach systemu demokratycznego. Fascynował go komik Andy Kaufman, obnażający swoimi występami głupotę i fobie społeczeństwa amerykańskiego. Albo Larry Flynt, założyciel pierwszego na rynku amerykańskim czasopisma pornograficznego „Hustler”, uważający się za ofiarę i bojownika o wolność słowa. Podejmując temat hiszpańskiej inkwizycji w „Duchach Goi”, czeski reżyser z amerykańskim paszportem wracał w alegorycznej formie do rozliczeń z komunistycznym bezprawiem, zmuszającym niewinnych ludzi do przyznawania się do przestępstw, których nigdy nie popełnili.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Paradoksy wolności"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022