Książki

Śmierć z wyboru

Recenzja książki: Tomás González, „Trudne światło”

Znak / materiały prasowe
„Trudne światło”, pierwsza przetłumaczona na polski książka Tomása Gonzáleza, uznawanego za jeden z najciekawszych głosów we współczesnej literaturze kolumbijskiej, to opowieść, w której centrum jest śmierć z wyboru.

„Trudne światło”, pierwsza przetłumaczona na polski książka Tomása Gonzáleza, uznawanego za jeden z najciekawszych głosów we współczesnej literaturze kolumbijskiej, to opowieść, w której centrum jest śmierć z wyboru. Jej bohaterem jest David, kolumbijski malarz z Nowego Jorku, szczęśliwy mąż i ojciec, którego syn, cierpiący w wyniku wypadku samochodowego na chroniczny ból, decyduje się na eutanazję. Powieść przynosi rekonstrukcję kilkunastu godzin z życia rodziny poprzedzających zdarzenie, przeplataną z późniejszym o 20 lat monologiem Davida, który w starym domu z ogrodem na kolumbijskiej prowincji dokonuje rozrachunków z życiem.

„Trudne światło” to mała wielka powieść. González koncentruje się w niej na ponadludzkim wysiłku, jakim jest stawienie czoła śmierci własnego dziecka – w tym przypadku śmierci zapowiedzianej.

Tomás González, Trudne światło, przeł. Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018, s. 208

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć z wyboru"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001