Książki

Śmierć z wyboru

Recenzja książki: Tomás González, „Trudne światło”

Znak / materiały prasowe
„Trudne światło”, pierwsza przetłumaczona na polski książka Tomása Gonzáleza, uznawanego za jeden z najciekawszych głosów we współczesnej literaturze kolumbijskiej, to opowieść, w której centrum jest śmierć z wyboru.

„Trudne światło”, pierwsza przetłumaczona na polski książka Tomása Gonzáleza, uznawanego za jeden z najciekawszych głosów we współczesnej literaturze kolumbijskiej, to opowieść, w której centrum jest śmierć z wyboru. Jej bohaterem jest David, kolumbijski malarz z Nowego Jorku, szczęśliwy mąż i ojciec, którego syn, cierpiący w wyniku wypadku samochodowego na chroniczny ból, decyduje się na eutanazję. Powieść przynosi rekonstrukcję kilkunastu godzin z życia rodziny poprzedzających zdarzenie, przeplataną z późniejszym o 20 lat monologiem Davida, który w starym domu z ogrodem na kolumbijskiej prowincji dokonuje rozrachunków z życiem.

„Trudne światło” to mała wielka powieść. González koncentruje się w niej na ponadludzkim wysiłku, jakim jest stawienie czoła śmierci własnego dziecka – w tym przypadku śmierci zapowiedzianej.

Tomás González, Trudne światło, przeł. Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018, s. 208

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć z wyboru"
Reklama