Świat

Delfin w trójkącie bermudzkim

Kuba: kto po Castro?

Wiceprezydent Miguel Diaz-Canel (w środku). Wiceprezydent Miguel Diaz-Canel (w środku). Presidencia El Salvador / Wikipedia
Po raz pierwszy od prawie sześciu dekad przywódca Kuby nie będzie się nazywał Castro. Czy to będzie Miguel Diaz-Canel?
Czy „technokrata bez charyzmy” Miguel Diaz-Canel zostanie nowym prezydentem Kuby?Chip Somodevilla/Getty Images Czy „technokrata bez charyzmy” Miguel Diaz-Canel zostanie nowym prezydentem Kuby?

Kuba w przededniu historycznej sukcesji – po 12 latach rządów Raula Castro, młodszego brata Fidela – to w wielu obszarach życia świat zupełnie inny niż ten z wcześniejszych pięciu dekad. Więcej swobód i możliwości, bardziej otwarte granice – zarówno dla Kubańczyków, jak i zagranicznych inwestorów; mniej dawnego strachu. Choć zarazem pojawiły się nowe niepokoje.

Gdy w 2006 r. Raul przejął władzę od schorowanego Fidela, po pierwszych nieudanych próbach zachowania „starego” przekonał się, że nie da się zarządzać krajem tak samo jak wcześniej.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Delfin w trójkącie bermudzkim"

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”.

Justyna Sobolewska
14.02.2017