Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Młodzi naukowcy robią kolejny „Krok w przyszłość”

II edycja konkursu mFundacji

Laureaci konkursu od lewej: Konrad Deka, Agnieszka Hejna i Kamil Rychlewicz. Laureaci konkursu od lewej: Konrad Deka, Agnieszka Hejna i Kamil Rychlewicz. Tadeusz Późniak / Polityka
Matematyka to nie wiedza tajemna, dla garstki pasjonatów, ale fundament logicznego myślenia. Pomaga w zdobyciu ścisłego wykształcenia oraz w zrozumieniu otaczającego nas świata.
Archiwum

Od czterech lat Fundacja mBanku wspiera edukację matematyczną na różnych poziomach – od przedszkola po szkoły wyższe. Celem działań jest nie tylko kreowanie pozytywnego wizerunku matematyki, pokazywanie, jak interesująca i potrzebna w codziennym życiu jest umiejętność sprawnego liczenia, ale także inspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych rozwiązań w uczeniu matematyki. – Setki szkół i organizacji pozarządowych skorzystało ze wsparcia mFundacji. Ponad 400 tys. beneficjentów, w tym dzieci, uczniów i studentów, wzięło udział w kilkuset sfinansowanych przez nas projektach – mówi jej prezes Iwona Ryniewicz.

W minionym roku fundacja ustanowiła nagrodę na najlepszą pracę magisterską, licencjacką lub naukową, która promuje nowatorskie, oryginalne rozwiązania lub wskazuje nowe kierunki bądź metody badawcze. Pula nagród ufundowanych przez Fundację mBanku wynosi 40 tys. zł. Nic więc dziwnego, że do kolejnej, drugiej edycji konkursu zgłoszono 34 prace z różnych ośrodków akademickich. – Wszystkie nadesłane prace były na wysokim poziomie i jury miało trudny orzech do zgryzienia, by wybrać najlepszą – mówił podczas gali rozdania nagród prof. Paweł Strzelecki, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a zarazem przewodniczący jury. Tematyka prac pokazywała, jakie dziedziny matematyki są obecnie interesujące dla studentów. Wśród nich m.in. teoria gier, analiza harmoniczna, topologia, algebra, szeregi czasowe czy statystyka.

Do ścisłego finału zakwalifikowano osiem prac, a spośród nich nagrody finansowe przyznano autorom trzech najlepszych (ramka: Laureaci konkursu „Krok w przyszłość”). Statuetkę „STEFCIO” ufundowaną na cześć wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha oraz 20 tys.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Materiał edukacyjno-informacyjny; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Młodzi naukowcy robią kolejny „Krok w przyszłość”"
Reklama