Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Chore świnie idą na Świnoujście

Wirus ASF coraz większym zagrożeniem

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników żąda, aby 70 proc. dzików zostało już teraz zastrzelonych. Niemieckie Stowarzyszenie Rolników żąda, aby 70 proc. dzików zostało już teraz zastrzelonych. Piotr Kamionka / Reporter
Cud nad Wisłą się nie zdarzył. Zarażone chorobą ASF dziki sforsowały rzekę i prą na Zachód. Niemieccy i duńscy farmerzy patrzą na to z niepokojem. Wirus może zrujnować największych europejskich producentów wieprzowiny.
Wykrycie wirusa choćby tylko u jednej świni oznacza konieczność zabicia ich wszystkich w gospodarstwie.Agencja Wschód/Forum Wykrycie wirusa choćby tylko u jednej świni oznacza konieczność zabicia ich wszystkich w gospodarstwie.

Chorą padlinę znaleziono na warszawskim Żoliborzu. Można się było pocieszać, że to tylko pojedyncze sztuki. Kiedy jednak postanowiono co dwa tygodnie przeczesywać lasy wokół Góry Kalwarii, padłych dzików naliczono już 200 – informuje Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii. W lasach podwarszawskich rozwieszono na drzewach ostrzeżenia przed afrykańskim pomorem świń – ASF. Dla ludzi choroba jest niegroźna, ale dla producentów świń groźni stali się ludzie i psy, mogący wirusa przenosić nieświadomie.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Rynek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Chore świnie idą na Świnoujście"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022