Kraj

Muzeum trudnych pytań

Jak powinno wyglądać muzeum getta warszawskiego

Szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej, lata 30. Pracowało tu wielu wspaniałych żydowskich lekarzy (w tym Janusz Korczak), również w czasie drugiej wojny. Budynek jako jeden z nielicznych z terenu getta zachował się do dziś. Szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej, lata 30. Pracowało tu wielu wspaniałych żydowskich lekarzy (w tym Janusz Korczak), również w czasie drugiej wojny. Budynek jako jeden z nielicznych z terenu getta zachował się do dziś. materiały prasowe
Piotr Wiślicki i prof. Jacek Leociak o tym, czy szansa powstania muzeum getta warszawskiego jest realna i jak mogłoby ono wyglądać.
Prof. Jacek LeociakMikołaj Starzyński/Forum Prof. Jacek Leociak

JOANNA PODGÓRSKA: – Mamy zapowiedź, że powstanie muzeum getta warszawskiego. Prawicowi publicyści komentują: publiczne pieniądze posłużą działalności antypolskiej. Inni obawiają się, że to muzeum ma być wymierzone w działalność Muzeum Polin. Czy w takiej atmosferze politycznej da się rozmawiać o muzeum getta?
PIOTR WIŚLICKI: – Da się. Tylko trzeba najpierw wyjaśnić pewne sprawy. Rozwiać niepokoje, które w związku z tym pomysłem pojawiły się w szeroko pojętych środowiskach żydowskich.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Rozmowa Polityki; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzeum trudnych pytań"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019