Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Muzeum trudnych pytań

Jak powinno wyglądać muzeum getta warszawskiego

Szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej, lata 30. Pracowało tu wielu wspaniałych żydowskich lekarzy (w tym Janusz Korczak), również w czasie drugiej wojny. Budynek jako jeden z nielicznych z terenu getta zachował się do dziś. Szpital dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej, lata 30. Pracowało tu wielu wspaniałych żydowskich lekarzy (w tym Janusz Korczak), również w czasie drugiej wojny. Budynek jako jeden z nielicznych z terenu getta zachował się do dziś. materiały prasowe
Piotr Wiślicki i prof. Jacek Leociak o tym, czy szansa powstania muzeum getta warszawskiego jest realna i jak mogłoby ono wyglądać.
Prof. Jacek LeociakMikołaj Starzyński/Forum Prof. Jacek Leociak

JOANNA PODGÓRSKA: – Mamy zapowiedź, że powstanie muzeum getta warszawskiego. Prawicowi publicyści komentują: publiczne pieniądze posłużą działalności antypolskiej. Inni obawiają się, że to muzeum ma być wymierzone w działalność Muzeum Polin. Czy w takiej atmosferze politycznej da się rozmawiać o muzeum getta?
PIOTR WIŚLICKI: – Da się. Tylko trzeba najpierw wyjaśnić pewne sprawy. Rozwiać niepokoje, które w związku z tym pomysłem pojawiły się w szeroko pojętych środowiskach żydowskich.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Rozmowa Polityki; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzeum trudnych pytań"
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022