„Miłość” jest hasłem przewodnim tegorocznej akcji Żonkile organizowanej przez Polin. Dlaczego? Co łączy miłość i historię powstania w getcie warszawskim. I co zmienia wojna w Ukrainie? Opowiadają Katarzyna Jankowska i Mariusz Jastrząb z działu edukacji Muzeum Polin.
Historię warszawskich papierosiarzy z pl. Trzech Krzyży świetnie znają izraelscy uczniowie – książka o ich losach to szkolna lektura. Dlaczego w Polsce dopiero teraz zaczyna się o nich mówić?
16 listopada 1940 r. Niemcy ostatecznie zamknęli warszawskie getto.
Kiedy zawaliły się domy, znalazły się pod ziemią i czekały na odkrycie. Przedmioty, których używali ludzie w warszawskim getcie, można zobaczyć na wystawie „Tu Muranów” w Polin.
Piotr Wiślicki i prof. Jacek Leociak o tym, czy szansa powstania muzeum getta warszawskiego jest realna i jak mogłoby ono wyglądać.
Piotr Wiślicki i prof. Jacek Leociak o tym, czy szansa powstania muzeum getta warszawskiego jest realna i jak mogłoby ono wyglądać.
Rozmowa z prof. Janem Grabowskim o faktach dotyczących Zagłady na terenach Polski. O tym, jakie są i czym właściwie są.
Rozmowa z prof. Jackiem Leociakiem o ukrytych w cieniu powstania warszawskiego 65 dniach śmierci w likwidowanym getcie oraz o podziałach w wojennej Warszawie i ich wciąż aktualnym znaczeniu.
Dziś, w 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Żydów Polskich POLIN pokazuje film relacjonujący tamte wydarzenia. Publikujemy go jako pierwsi.
Z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego już po raz trzeci mieszkańcy stolicy przejdą ulicami unicestwionego getta w Marszu Pamięci, oddając hołd największej żydowskiej społeczności przedwojennej Europy.