„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Sejm wygaszany

Polski parlament stał się wydmuszką

Barierki przed Sejmem są atrakcją turystyczną stolicy. Barierki przed Sejmem są atrakcją turystyczną stolicy. Rafał Guz / PAP
Sejm wygląda tak, jakby ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Brakuje tylko wozów opancerzonych. W rzeczywistości instytucja przy Wiejskiej znaczy coraz mniej.
W drugim roku obecnej kadencji Sejmu nie zorganizowano ani jednego wysłuchania publicznego, mimo że złożono wnioski o wysłuchanie w sprawie 16 ustaw.Michał Dyjuk/Forum W drugim roku obecnej kadencji Sejmu nie zorganizowano ani jednego wysłuchania publicznego, mimo że złożono wnioski o wysłuchanie w sprawie 16 ustaw.

Parlament – wbrew swojej nazwie – przestaje być miejscem debaty: parlamentarzyści opozycji nie mogą wykonywać praw i obowiązków posła i senatora: brać udziału w dyskusji, składać wniosków i poprawek, a nawet głosować – czyli uczestniczyć w stanowieniu prawa. Parlament przestaje być też miejscem stanowienia prawa godnego tej nazwy, zważywszy na jakość procesu legislacyjnego. Podzielił los Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa: został – jak to ujmują prawnicy – „wydrążony z treści”, jakie nadała mu konstytucja.

Polityka 20.2018 (3160) z dnia 15.05.2018; Polityka; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Sejm wygaszany"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021