Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Szef episkopatu wykorzystał Boże Ciało, żeby znów zwrócić się przeciw kobietom

Abp Stanisław Gądecki Abp Stanisław Gądecki Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Za taki paternalizm słono zapłacił ostatnio Kościół katolicki w Irlandii.

Frekwencja wiernych w procesjach Bożego Ciała w majowy, upalny czwartek nie imponowała. W Warszawie i Krakowie zgromadziły one po kilka tysięcy ludzi. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nie wykorzystał procesji do wypowiedzi politycznych, tylko przypomniał o obowiązkach chrześcijan. „Dziś Chrystus potrzebuje Kościoła wrażliwego na współczesne biedy, na bezdomnych, samotnych, szukających schronienia czy nowej ojczyzny” – powiedział na zakończenie procesji na pl. Piłsudskiego.

Brawa dla abp. Jędraszewskiego

Inaczej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Brawami wierni zareagowali na jego słowa, że „po 1989 r. byliśmy świadkami trwonienia polskiej suwerenności także poprzez wyprzedaż za bezcen majątku narodowego. Ale także trwonienia polskiej suwerenności przez wyszydzanie takich treści jak ojczyzna, patriotyzm, tradycja, rodzina”.

Takiego konfrontacyjnego tonu, zgeneralizowanych niesprawiedliwie i kłamliwie insynuacji uniknął prymas abp Wojciech Polak. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przypomniał, o co chodzi w kościelnym święcie Bożego Ciała. Wierzący wychodzą „z Chrystusem ukrytym pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie na ulice naszych miast i wiosek, prosząc, aby jego konkretna obecność pośród nas, ta konkretna, rzeczywista, realna, bo tak ją przez wiarę uznajemy w Najświętszym Sakramencie, żeby była dla nas źródłem błogosławieństwa, żeby otwierała nasze serca, żeby przemieniała nas wewnętrznie w tych sytuacjach, w których codziennie żyjemy”.

Ginekolog 24-godzinny dla poznanianek „dziwnym pomysłem”

W Poznaniu abp Stanisław Gądecki, szef episkopatu, zahaczył prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. „W Polsce zabijanie dzieci poczętych – poza trzema wyjątkami – jest zakazane. Tymczasem w Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi – ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez klauzuli sumienia”. Pomysł Jaśkowiaka, by taki dyżur ustanowić, Gądecki zaliczył do „dziwnych zapowiedzi”.

Czytaj także: Abp Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Temat „obrony życia” podejmowali też inni biskupi. Nie mówili wprost o klęsce Kościoła w piątkowym referendum na temat zakazu aborcji w Irlandii, jednak z pewnością o nim wiedzieli. Abp Gądecki porównał za to do propagandy nazistowskiej wyliczenia ekspertów sejmowych, ile kosztowałyby budżet państwa zwiększone wydatki na pomoc dla osób niepełnosprawnych i chore dzieci.

Innym tematem przewijającym się w kazaniach było stulecie niepodległości. Tu warto odnotować wypowiedź bp. Mirosława Milewskiego. Powiedział on w Płocku, że „bez Chrystusa i Jego Ciała nie ma prawdziwej niepodległości”.

Dwa rodzaje hierarchów w polskim Kościele katolickim

W Kościele w Polsce mamy więc dwa rodzaje hierarchów. Jedni uważają, że przy każdej okazji należy mówić o Ewangelii, drudzy – że to nie wystarczy i należy wejść w politykę bieżącą, dać odpór, pouczyć i pogrozić. Za taki paternalizm słono zapłacił Kościół w Irlandii.

Czytaj także: Czy Kościół odwraca się od PiS?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną