Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kogo łączy futbol

Czy łączy nas już tylko piłka

W obecnych czasach wyjątkowo trudno byłoby skonsolidować wspólnotę w akcie kibicowania, skoro wspólnej podmiotowości w zasadzie już nie posiadamy. W obecnych czasach wyjątkowo trudno byłoby skonsolidować wspólnotę w akcie kibicowania, skoro wspólnej podmiotowości w zasadzie już nie posiadamy. Igor Morski / Polityka
Mundialowi jak dotąd nie towarzyszyły nadzwyczajne patriotyczne uniesienia. To się może zmienić, jeśli będziemy wygrywać. Ale w życiu Polaków piłka waży mniej niż kiedyś. Trochę szkoda. A trochę nie żal.
Wielki sukces drużyny Kazimierza Górskiego w 1974 r. siłą rzeczy wpasował się w gierkowskie hasło „Polak potrafi”.Piotr Rybarczyk/Forum Wielki sukces drużyny Kazimierza Górskiego w 1974 r. siłą rzeczy wpasował się w gierkowskie hasło „Polak potrafi”.

„Futbol to sport i gra zespołowa, uczmy od niego się. Więc razem dziś zbudujmy wspólnotę, zwycięstwo to nasz cel” – zagrzewał do boju ze sceny opolskiego festiwalu zespół Kombi. W refrenie było jeszcze o tym, że „polska drużyna się nie zatrzyma”, a wszystko dzięki „jedności i sile biało-czerwonych serc”. Piosenka wygrała konkurs na mundialowy szlagier, pozostawiając w tyle bliźniaczo podobne koszmarki, tak samo epatujące pseudopatriotycznym kiczem i udawanym wspólnotowym entuzjazmem.

Widowisko natychmiast stało się synonimem estetycznego obciachu TVP. Na szczęście pisowski model kultury, buraczanej w formie i narodowej w treści, nie stał się wzorcem dominującym. Zaproszenie do przeżywania mundialu w tonie patriotycznej egzaltacji pod dyktando rządzących raczej nie zostało więc przyjęte.

Można zresztą odnieść wrażenie, że – choć wyjście z grupy polskich piłkarzy po raz pierwszy od dawna nie wygląda na cel bardzo ambitny – mundialowe emocje nie zostały w tym roku bardzo rozpalone. Co oczywiście w trakcie pierwszego meczu Polaków mogło ulec radykalnej zmianie.

O czym nam mówi piłka?

Cóż takiego miałby nam pokazać ewentualny sukces piłkarzy? Czy mamy powody przykładać lustro do postawy kilkunastu sportowców, którzy – choć odświętnie przystrojeni w narodowe barwy – jedynie wykonują swój zawód? W przeszłości takich powodów zwykle nie brakowało, lecz głębsze sensy i daleko idące analogie przeważnie odsłaniały się dopiero po latach.

Wielki sukces drużyny Kazimierza Górskiego w 1974 r. siłą rzeczy wpasował się w gierkowskie hasło „Polak potrafi”. Nowe pokolenie urodzonych już po wojnie piłkarzy symbolizowało tę nową Polskę, która – jak obiecywali rządzący – bez kompleksów wkracza do grona uprzemysłowionych potęg.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Temat z okładki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Kogo łączy futbol"
Reklama