Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sędziowski ból kręgosłupa

Intencje PiS: obsadzić sądy posłusznymi sędziami

Tomasz Adamowicz / Forum
Kiedyś kandydata na sędziego mogło wyeliminować jawne wyznawanie religii katolickiej. Dziś – przywiązanie do konstytucji.

Z powalającą wręcz szczerością PiS ujawnił, że w konkursach na sędziów obowiązuje jedna zasada: zgodność z linią partii rządzącej. Podczas zeszłotygodniowych obrad nowej Krajowej Rady Sądownictwa rozpatrywano kandydatury na wolne miejsca sędziowskie. Pytaniem testowym było: czy Małgorzata Gersdorf jest I Prezesem Sądu Najwyższego? Odpowiedź przesądzała, czy kandydat/ka może być brany/a pod uwagę.

„Dobre wrażenie sprawiała, ale nie chciała odpowiedzieć, czy pani sędzia Gersdorf jest pierwszym prezesem SN. »Wydaje się, że nie« – tak bardzo delikatnie powiedziała. Widać było, że to po takim kruchym lodzie chodzone” – relacjonowała członkom „dobrozmianowego” KRS przesłuchanie jednej z kandydatek posłanka Krystyna Pawłowicz. Przyznała, że kandydaci i kandydatki kluczyli, co zapewne świadczyło o ich niepewnej postawie ideowej.

„Pani Marta Kożuchowska-Warywoda [działa w Stowarzyszeniu Iustitia] jest na liście osób, które jeździły do Brukseli nadawać na Polskę. Jest silnie zaangażowana politycznie. Na zdjęciach stoi ze świeczką koło pana sędziego Żurka przed sądem i przed Sejmem” – tak posłanka Pawłowicz opisała postawę nieprawidłową. I dodała: „Nie po to była reforma, żeby takie osoby najbezczelniej teraz składały zgłoszenia”.

Nie był to eksces posłanki Pawłowicz: sporządzoną przez nią listę z informacją, którzy kandydaci mają właściwą postawę, a którzy nie, przewodniczący Rady Leszek Mazur (sędzia) kazał powielić i rozdać pozostałym członkom Rady. Były ściągawką w głosowaniu.

Testowe pytanie o I Prezesa Sądu Najwyższego, oprócz eliminowania osób z niewłaściwą postawą ideową, ma też inną funkcję: oducza sędziów niezawisłości.

Kandydaci pytani o Małgorzatę Gersdorf kluczyli.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Komentarze; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Sędziowski ból kręgosłupa"
Reklama