Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Znieważanie konstytucją

Pomniki w koszulkach z napisem „KonsTYtucJA” : co zrobi władza?

Miś Uszatek w koszulce z napisem „KonsTYtucJA”. Miś Uszatek w koszulce z napisem „KonsTYtucJA”. Katarzyna Knapik/KOD
Komplikacji prawnych jest wiele, ale organy ścigania sobie z nimi poradzą.

Pierwsze znieważenie za pomocą konstytucji miało miejsce w Białej Podlaskiej. Znieważono tam pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Właściwie znieważono tylko byłego prezydenta: założono mu podkoszulkę z napisem „KonsTYtucJA”. Małżonkę oszczędzono. Chociaż nie jest do końca pewne, czy nie znieważyła jej bliskość takiego napisu. Policja i prokuratura to ustalają. Ustalili natomiast sprawców za pomocą monitoringu miejskiego. 67-letniego mężczyznę zatrzymano o 6 rano w domu i powieziono na przesłuchanie. Drugiego w domu nie zastano – pracował w polu, jest rolnikiem. Sprawcom grozi odpowiedzialność z art. 261 Kodeksu karnego: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Demoralizacja okazała się zaraźliwa. Dzień później znieważony został pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Policja o 6.30 rano usiłowała zatrzymać sprawcę w domu. Nie udało się, więc tylko dokonała przeszukania. Być może szukała podkoszulków przygotowanych do akcji znieważania? Bo u sprawcy z Białej Podlaskiej szukała nośników danych i telefonów, czyli chciała ustalić jego kontakty, okazuje się bowiem, że to przestępczość zorganizowana. W większości należą do niej działacze KOD z całej Polski, ale są też sprzymierzone grupy lokalne. Ich działania noszą cechy partyzantki miejskiej.

Akcja rozlała się na całą Polskę i nie dotyczy już tylko Lecha Kaczyńskiego. W Łodzi znieważono konstytucją pomniki na ul. Piotrkowskiej, w tym Juliana Tuwima i Misia Uszatka. Podczas znieważania Misia sprawców zatrzymała policja. I zawiozła na komisariat, gdzie spisała i przesłuchała.

W Gdańsku odbyła się wręcz orgia znieważania. Na pierwszy ogień poszedł pomnik Neptuna, a potem koszulki z napisem „KonsTYtucJA” pojawiły się m.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Znieważanie konstytucją"
Reklama