Kraj

Krótki kurs populizmu

Populizm: czym jest i jak z nim walczyć

Polityczna satyra na liderów Polski i Węgier zaprezentowana na paradzie w Düsseldorfie. Polityczna satyra na liderów Polski i Węgier zaprezentowana na paradzie w Düsseldorfie. Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto / Getty Images
Populizm zawrócił nam w głowie i podzielił największe umysły. Wciąż niewiele o nim wiemy i prawie nic o tym, jak z nim walczyć.
Czekanie aż wahadło się odwróci, aż populiści się sami wykończą albo doprowadzą do zabójczej dla nich katastrofy gospodarczej, to mało obiecująca perspektywa.Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto/Getty Images Czekanie aż wahadło się odwróci, aż populiści się sami wykończą albo doprowadzą do zabójczej dla nich katastrofy gospodarczej, to mało obiecująca perspektywa.

„Faszyzm: ostrzeżenie” brzmi tytuł książki Madeleine Albright, byłej sekretarz stanu USA i jednej z amerykańskich wyroczni politycznych. O faszystowskim zagrożeniu pisze także Timothy Snyder w książce zatytułowanej „Rosja, Europa, Ameryka”. Innym z najnowszych głośnych tytułów zagranicznych jest „O lewicowy populizm” Chantal Mouffe, która przestrzega przed używaniem zbyt wielkich słów w stosunku do populistycznych partii prawicowych, a nawet wzywa do zwalczania jednego populizmu drugim, tylko już dobrym.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019