Kraj

Krótki kurs populizmu

Populizm: czym jest i jak z nim walczyć

Polityczna satyra na liderów Polski i Węgier zaprezentowana na paradzie w Düsseldorfie. Polityczna satyra na liderów Polski i Węgier zaprezentowana na paradzie w Düsseldorfie. Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto / Getty Images
Populizm zawrócił nam w głowie i podzielił największe umysły. Wciąż niewiele o nim wiemy i prawie nic o tym, jak z nim walczyć.
Czekanie aż wahadło się odwróci, aż populiści się sami wykończą albo doprowadzą do zabójczej dla nich katastrofy gospodarczej, to mało obiecująca perspektywa.Romy Arroyo Fernandez/NurPhoto/Getty Images Czekanie aż wahadło się odwróci, aż populiści się sami wykończą albo doprowadzą do zabójczej dla nich katastrofy gospodarczej, to mało obiecująca perspektywa.

„Faszyzm: ostrzeżenie” brzmi tytuł książki Madeleine Albright, byłej sekretarz stanu USA i jednej z amerykańskich wyroczni politycznych. O faszystowskim zagrożeniu pisze także Timothy Snyder w książce zatytułowanej „Rosja, Europa, Ameryka”. Innym z najnowszych głośnych tytułów zagranicznych jest „O lewicowy populizm” Chantal Mouffe, która przestrzega przed używaniem zbyt wielkich słów w stosunku do populistycznych partii prawicowych, a nawet wzywa do zwalczania jednego populizmu drugim, tylko już dobrym.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótki kurs populizmu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018