Kraj

Jaki kraj, taki Obama

Polityka
Mamy wątpliwości, czy sztab Patryka Jakiego do końca przemyślał wyborcze hasło.

Patryk Jaki wybrał już główne hasło, z którym będzie walczył o prezydenturę Warszawy. Brzmi ono: „Nie mówcie, że się nie da”. Rzeczywiście, skoro dało się wymyślić takie hasło, to nie ma co mówić, że nie da się skopiować cudzego sloganu wyborczego, wystarczy przecież – jak w tym wypadku – krótkie i pozytywne „Yes, we can” Baracka Obamy zamienić w dłuższe i negatywne „Nie mówcie, że się nie da” Patryka Jakiego i wygrana w kieszeni.

Trudno powstrzymać się od podejrzenia, że autor hasła naczytał się popularnych poradników o mocy pozytywnego myślenia i widział zbyt wiele filmów niosących krzepiące, lecz fałszywe przekonanie, że wystarczy tylko chcieć, żeby wszystko móc, albo że jeśli się nie wie, że nie można czegoś zrobić, to zawsze można to zrobić.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Felietony; s. 99

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020