Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bojownik o prawo i sprawiedliwość

Takich sędziów chce PiS w SN

Adam Tomczyński Adam Tomczyński Michał Woźniak / EAST NEWS
Adam Tomczyński sądził w procesach, które rujnowały ludziom życie. I milczał, przyzwalając na jawne bezprawie. Ostatnio objawił się jako bojownik pisowskiej naprawy sądownictwa i ma szansę zostać sędzią Sądu Najwyższego.
Poseł Stanisław Piotrowicz zapewnia, że Adam Tomczyński nadaje się na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.Adam Chełstowski/Forum Poseł Stanisław Piotrowicz zapewnia, że Adam Tomczyński nadaje się na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Gdy zobaczyłem go w telewizji, gdzie z zapałem popierał reformę sądownictwa przygotowywaną przez rządzący obóz, od razu go poznałem. Mimo że upłynęło tyle lat – mówi w rozmowie z POLITYKĄ Dariusz Baran, właściciel firmy CLiF, czyli Centrum Leasingu i Finansów. – Są pewne zdarzenia w życiu, które się pamięta, a ogłoszenie upadłości to była dla mnie trauma. Trochę więc mnie zdziwiło, że ten człowiek bierze udział w próbie reformy wymiaru sprawiedliwości. Akurat on.

Firma CLiF była prymusem na rodzącym się w latach 90. wolnym rynku. Odniosła sukces w branży leasingu samochodów, szybko weszła na giełdę, w jeden rok potrafiła dać 300 proc. zysku. A Dariusz Baran w dawnym budynku KC PZPR przerobionym na Giełdę Papierów Wartościowych odbierał statuetkę „byka i niedźwiedzia” giełdowej gazety „Parkiet” przyznawaną tym, którzy najlepiej zapisali się na rynku kapitałowym.

Sędzia od upadłości

I właśnie wtedy jeden bank, z dnia na dzień, bez dania racji, wycofał się z dalszego kredytowania CLiF oraz złożył wniosek o jego upadłość do wydziału sądu upadłościowego, gdzie wtedy sądził Adam Tomczyński i Dariusz Czajka, jako szef jego wydziału. – Najpierw nie przejąłem się tym wnioskiem specjalnie – przyznaje Dariusz Baran – bo po zerwaniu przez bank umów wychodziło nam, że to bank jest nam więcej winien niż my bankowi, a spór co do wierzytelności jest przesłanką negatywną do ogłoszenia upadłości, co sam pan sędzia Czajka wielokrotnie podkreślał w swoich licznych publikacjach.

Mimo to trzyosobowy skład sędziowski – bo decyzja o upadłości przedsiębiorstwa to poważna sprawa – Dariusz Czajka, Adam Tomczyński i Urszula Wilk, 12 grudnia 2001 r. wydał postanowienie o upadłości CLiF-u.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Bojownik o prawo i sprawiedliwość"
Reklama