Kraj

Przyczółki i twierdze

Kto wygra wybory?

„Płot wyborczy” w Nowym Sączu. „Płot wyborczy” w Nowym Sączu. Wojciech Matusik / Forum
Kto wygra wybory samorządowe? PiS zwycięży w wyborach do sejmików, ale większość województw przypadnie opozycji. W dużych miastach zanosi się na tradycyjną klęskę PiS, ale w całym kraju partia Kaczyńskiego się umocni.
W Warszawie wszystkie poważne badania pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego.Andrzej Hulimka/Forum W Warszawie wszystkie poważne badania pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego.

Im bliżej wyborów samorządowych, tym więcej sondaży, ale ich mnogość nie sprawia bynajmniej, że obraz preferencji politycznych Polaków staje się wyraźniejszy. Wręcz przeciwnie, publikacja każdego badania potęguje raczej niepewność co do tego, jaki będzie wynik głosowania 21 października.

W tzw. przestrzeni publicznej współistnieją bowiem rozmaite sondaże, które czasem dotyczą wyborów do Sejmu, a czasem do sejmików. Niektóre badania sprawdzają poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (sojusz Platformy i Nowoczesnej), w innych te partie występują oddzielnie.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyczółki i twierdze"

Czytaj także

Kraj

Powstańczy mit Kaczyńskich

Jednym z motywów kampanii kandydata PiS była patriotyczna rodzina. Szczególne miejsce zajmuje w niej matka – uczestniczka powstania warszawskiego. Ale Jadwiga Kaczyńska nie brała w nim udziału.

Bianka Mikołajewska
16.06.2010