Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jaśnie oświecony prezydent

Tydzień w polityce — komentuje Róża Thun

Nie będzie Edison pluł nam w twarz i dzieci nam oświecał! Mamy swojego Łukasiewicza i lampy naftowe! Nasz polski smog powszedni, niech nas zatruwa, to nasza suwerenna wola i decyzja.
Stanisław Tym

Wizyta prezydenta Polski w Berlinie zostawiła wyraźny ślad: niezliczoną liczbę dowcipów na temat Andrzeja Dudy i jego żarówek. Humor w narodzie nie ginie, szczególnie w trudnych czasach. Na szczęście – bo ta nieznikająca, zbawienna cecha Polaków wielu z nas utrzymuje przy życiu i pomaga normalnie funkcjonować. Pozytywnym śladem po berlińskiej wizycie na Forum Polsko-Niemieckim był też zalew wyliczeń i informacji: ile to energii oszczędzamy, używając żarówek nowej generacji i jak to wpływa na zmniejszanie ilości produkowanego przez nas CO2. W sumie o 15 mln ton w ciągu roku, już nie mówiąc o wielokrotnie niższych rachunkach za elektryczność .

Komisja Europejska nie mogła wymarzyć sobie lepszej komunikacji społecznej niż tej sprowokowanej wypowiedzią Dudy na temat – nie zawsze łatwej i zrozumiałej – legislacji europejskiej! A ja z radością się dowiedziałam, że nie jest tak – jak twierdzi wielu – że „zwykłemu obywatelowi” (nie lubię tego określenia i myślę, że „zwykły obywatel” po prostu nie istnieje) instytucje europejskie kojarzą się wyłącznie z bezduszną biurokracją i bezsensownymi przepisami. Prezydentowi Dudzie tak się kojarzą, ale w przeciwieństwie do niego mnóstwo ludzi rozumie i popiera np. zakaz używania azbestu czy wielokrotnie obśmiewane decyzje dotyczące zmniejszenia pobierania energii przez odkurzacze. Zapewne więc zachęcanie przez Unię do stosowania nowych ekologicznych spłuczek klozetowych, które zużywają trzy razy mniej wody niż tradycyjne, również dziwi pana prezydenta.

Przepraszam, że sprowadzam mój wywód do WC, ale zbliża się szczyt klimatyczny w Katowicach, na który przygotowano wiele bardzo ciekawych materiałów. Sporo z nich opisuje, mające nastąpić w najbliższych dekadach w kilku regionach Polski, zestepowienie.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaśnie oświecony prezydent"
Reklama