Kraj

Tankowiec zmienia kurs?

W którą stronę pójdzie PiS

PiS rozważa zmianę kursu. Konflikt z Unią ma być wyciszony, wyroki TSUE respektowane, sędziowie SN mogą zostać przywróceni do orzekania. PiS rozważa zmianę kursu. Konflikt z Unią ma być wyciszony, wyroki TSUE respektowane, sędziowie SN mogą zostać przywróceni do orzekania. Marek Kwiatkowski / Polityka
Mobilizacja wyborców opozycji w metropoliach źle wróży PiS przed wyborami europejskimi. Słychać zatem, że partia rządząca nie wyklucza złagodzenia kursu i ustępstw wobec Unii. Ale gołębie jeszcze nie pokonały jastrzębi.
Z kampanii, mimo wpadek i krytyki ze strony opozycji, mocniejszy wyszedł Morawiecki, który w ocenie Nowogrodzkiej sprawdził się w roli wiecowego polityka kampanijnego.Adam Chełstowski/Forum Z kampanii, mimo wpadek i krytyki ze strony opozycji, mocniejszy wyszedł Morawiecki, który w ocenie Nowogrodzkiej sprawdził się w roli wiecowego polityka kampanijnego.

Mateusz Morawiecki najchętniej pozbyłby się Ziobry z rządu, stąd plotki o jego starcie w wyborach europejskich. Nasi rozmówcy z obozu władzy uważają jednak, że ten scenariusz jest na razie mało prawdopodobny. – Usunięcie Antoniego Macierewicza było proste, bo był singlem. Ziobro ma kilku posłów, a teraz wprowadził jeszcze do sejmików ok. 20 radnych. Gdyby doszło do otwartego konfliktu z ziobrystami, PiS mógłby stracić nawet dwa sejmiki – podlaski i świętokrzyski – słyszymy w rządzie.

Medialne doniesienia o ludziach Ziobry w sejmikach, a także słowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika (poseł z partii Ziobry), który w TVN24 niby mimochodem wspomniał o radnych z Solidarnej Polski, nie są dziełem przypadku. – Ziobro wysyła w ten sposób sygnał, że nie zamierza się poddać Morawieckiemu. Kaczyńskiemu to się nie podoba, bo bardzo nie lubi, jak ktoś próbuje go stawiać pod ścianą, ale raczej nie zdecyduje się na uderzenie w ziobrystów. Trochę dlatego, że nie chce otwartej wojny na prawicy, trochę dlatego, że odejście Ziobry nadmiernie wzmocniłoby Morawieckiego – tłumaczy polityk z obozu władzy.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Tankowiec zmienia kurs?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017