Kraj

Władza przegrała z nacjonalistami

Władza PiS chwali się, że w „biało-czerwonym marszu dla Polski”, zorganizowanym w Warszawie przez władzę na stulcie niepodległości, szło ćwierć miliona osób. Władza PiS chwali się, że w „biało-czerwonym marszu dla Polski”, zorganizowanym w Warszawie przez władzę na stulcie niepodległości, szło ćwierć miliona osób. Flickr CC by SA
PiS traktował nacjonalistów jak swoich żołnierzy, a frekwencją na Marszach Niepodległości mierzył poparcie dla siebie. Teraz staje się ich zakładnikiem.

PiS przekonał się, że bez nacjonalistów nie jest w stanie poderwać wielkich mas. Nawet w stulecie niepodległości. Kluby Gazety Polskiej i Rodzina Radia Maryja nie wystarczą. Władza chwali się, że w „biało-czerwonym marszu dla Polski” szło ćwierć miliona osób. Tyle rzeczywiście szło, ale 80 proc. spośród nich szło w Marszu Niepodległości zorganizowanym przez nacjonalistów, który władza usiłowała przejąć, twierdząc, że państwowa uroczystość może wypchnąć zgromadzenie organizowane przez obywateli. Tego nacjonaliści raczej nie zapomną.

Czytaj też: Innym udało się świętować bez partyjnej młócki

Skromny marsz państwowy

Marsz państwowy w porównaniu z marszem nacjonalistów wyglądał skromnie. Najpierw przesunęła się kolumna wojskowych pojazdów – w ciszy i zapadającym zmroku. Wyglądało to surrealistycznie. Za nią przeszły kilkusetosobowe grupy żołnierzy różnych rodzajów wojsk i wojskowa orkiestra. Potem zaś oficjele i ci, co się do nich przyłączyli – na oko kilka tysięcy. Wśród nich były grupki nacjonalistów, którzy na widok wielkiego baneru „KonsTytucJa”, wystawionego przez ochranianych podwójnym kordonem policji i wojska Obywateli RP, Strajku Kobiet i KOD Mazowsze, skandowali: „prostytucja”, „zboczeńcy”, zakaz pedałowania”, „tu jest Polska, nie Izrael”, na zmianę z „Bóg, honor, ojczyzna” oraz „cześć i chwała bohaterom”. Ale okrzyki były pojedyncze, a marsz szedł raczej w ciszy.

Wyraźnie od niego oddzielony szedł Marsz Niepodległości. Rzeczywiście gigantyczny. Widać było sporo ludzi z dziećmi. Było głośno, strzelały race.

Reklama