Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Finał Grand Press 2018. Bertold Kittel dziennikarzem roku

Bertold Kittel dziennikarzem roku Bertold Kittel dziennikarzem roku Adam Jagielak / •
Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Na konkurs wpłynęły 693 prace, a do finału zakwalifikowano 53 z nich.

W najważniejszej kategorii „Dziennikarz Roku” zwyciężył Bertold Kittel z TVN 24. To jedyna nagroda w polskich mediach, którą przyznają sami dziennikarze: redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Nie decyduje o niej żadne jury, ale liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji. To wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął Andrzej Stankiewicz z Onetu. Na podium znalazł się też Grzegorz Głuszak z TVN 24. Czwarte miejsce redakcje przyznały Konradowi Piaseckiemu z TVN 24, a piąte Biankce Mikołajewskiej z OKO.press.

Wśród sześciu nominowanych w kategorii publicystyka był nasz redakcyjny kolega, szef działu zagranicznego POLITYKI Łukasz Wójcik, który w tekście „Wszyscy jesteśmy ajatollahami” pokazał, że „Szatańskie wersety” stały się pretekstem do globalizacji islamu i przyczyną autocenzury. Za najlepszy materiał publicystyczny uznano tekst „Państwo prywatnej zemsty” Andrzeja Stankiewicza opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”. Odbierając nagrodę, Stankiewicz poprosił o brawa dla Igora Miecika, dziennikarza m.in. „Gazety Wyborczej” i POLITYKI, który zmarł w lipcu 2018 r.

Nominację w kategorii wywiad dostał dziennikarz POLITYKI Sławomir Sierakowski za rozmowę z Timothym Snyderem „Strach przed prawdą” – o tym, dlaczego tak trudno ustalić wspólną historię Polaków, Żydów i Ukraińców. Nagrodę otrzymała Donata Subbotko za rozmowę z sędzią Igorem Tuleyą. – Dziękuję wszystkim dziennikarzom, którzy walczą z układem mafijnym w Polsce. Takie mamy czasy, że dzisiaj warto być pożytecznym. Mam nadzieję, że ta rozmowa była pożyteczna – powiedziała Subbotko.

Druga nagroda dla Kittela

Za najlepszy materiał śledczy jury uznało „Polskich neonazistów” Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego z „Superwizjera” TVN 24 i TVN. – Ten materiał był wstrząsający i szokujący. Ale kiedy puściliśmy go w telewizji, okazało się, że strasznie wkurzył władzę, choć jest o ekstremistach – mówił Kittel. Dodał, że operator Piotr Wacowski po tym materiale wciąż ma niesłusznie postawione zarzuty propagowania nazizmu.

Nagrodę w kategorii news odebrali Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz z Onet.pl za cykl „Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego”. Dziennikarze przeanalizowali akta śledztwa w sprawie afery podsłuchowej i ujawnili stenogramy, a także nagrania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Kto przyznaje nagrody?

W jury Grand Press 2018 zasiadają Katarzyna Buszkowska (Radio Zet), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Katarzyna Janowska (Onet), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski (POLITYKA).

Reklama
Reklama