Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zawracanie Europy

Mizerski na bis

Polityka
Kreślony przez liderów koalicji obraz Europy jest mętny, na szczęście zaprezentowana przez nich wizja tej Europy jest prosta i jasna.

Pięć miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zawiązała się wreszcie koalicja wyborcza na prawo od PiS. Z programu wynika, że jest to propozycja skierowana do wyborców mniej wyrobionych intelektualnie, ale bardzo wyrobionych narodowo i religijnie. Przyciągnięcie takich wyborców ma wielkie znaczenie, bo – jak twierdzi Grzegorz Braun, jeden z inicjatorów projektu – stawką wyborów „jest istnienie cywilizacji łacińskiej”.

Nowa koalicja zamierza opowiedzieć się w wyborach za dalszym istnieniem tej cywilizacji, co Braun potwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie, kierując apel do samego Jezusa Chrystusa. „Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie”, stwierdził, dając do zrozumienia, że jeśli jego ugrupowanie odniesie w wyborach spektakularny sukces, Bruksela będzie się musiała z panowaniem Chrystusa pogodzić. Inny lider Janusz Korwin-Mikke nie krył, że mimo różnych programów koalicjantów łączy to, że UE jest dla nich problemem. Według mnie problemy ludzi takich jak Korwin-Mikke czy Braun są od dawna widoczne i już choćby dlatego powstaniu osobnego ugrupowania dla osób z takimi problemami trzeba przyklasnąć. Jak rozumiem, start w wyborach ma być szansą na pozbycie się tych problemów poprzez zdobycie miejsc w PE i rozbicie Unii od wewnątrz.

Kreślony przez liderów koalicji obraz Europy jest mętny, na szczęście zaprezentowana przez nich wizja tej Europy jest prosta i jasna. „Unia Europejska powinna wyglądać jak Europa w XIX wieku” – proponuje Korwin-Mikke. Chociaż muszę przyznać, że doprowadzenie Europy do takiego wyglądu nie będzie łatwe, bo w UE nadal jest wielu polityków, którzy woleliby, żeby Europa wyglądała tak jak teraz albo i lepiej.

Ludzie ci są do tego stopnia pozbawieni wyobraźni, że rękami i nogami bronią się przed przenoszeniem Europy do XIX w.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Felietony; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawracanie Europy"
Reklama