Kraj

Wyborczy restart

„Normalność” po zamachu

Paweł Adamowicz w sposób jasny i zdeklarowany bronił samorządności przed władzą centralną, łącząc to z obroną ładu prawnego, demokracji, sądów i konstytucji. Paweł Adamowicz w sposób jasny i zdeklarowany bronił samorządności przed władzą centralną, łącząc to z obroną ładu prawnego, demokracji, sądów i konstytucji. Adam Warżawa / PAP
Zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząsem, ale nie zmienił politycznego kalendarza. Nadal w maju mamy wybory europejskie, a w październiku parlamentarne. Doszedł tylko nowy, nierozpoznany do końca czynnik, który partie teraz badają.
Biedroń może wskoczyć na wymarzoną dla jego ruchu falę, ale równie dobrze się podtopić, jeśli zwyciężą trendy zmierzające do zaostrzenia sporu.Łukasz Dejnarowicz/Forum Biedroń może wskoczyć na wymarzoną dla jego ruchu falę, ale równie dobrze się podtopić, jeśli zwyciężą trendy zmierzające do zaostrzenia sporu.

Politycy różnych opcji, zwłaszcza ci najważniejsi, są wciąż przyczajeni, ostrożni, patrzą na innych, obawiają się popełnić błąd, spowodować większy zgrzyt, dysonans, który zburzy atmosferę. Trwa gruntowne analizowanie, czy zamach spowoduje, że Polacy będą raczej naciskać na „pojednanie”, na złagodzenie konfliktu, że rzeczywiście chcą innego języka i emocji niż przez ostatnie trzy, a właściwie 13 lat. Czy też przeciwnie – mord na prezydencie Gdańska zradykalizuje nastroje, wzmocni polaryzację, będzie premiował ostrość i jednoznaczność.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyborczy restart"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020