Kraj

Od lewa do lewa

Co się stało z naszą lewicą

Z obecnym jednocyfrowym poparciem Wiosna nie osłabia Koalicji Europejskiej tak, jak się to wydawało jeszcze miesiąc temu. Za to coraz wyraźniej staje się jej uzupełnieniem. Z obecnym jednocyfrowym poparciem Wiosna nie osłabia Koalicji Europejskiej tak, jak się to wydawało jeszcze miesiąc temu. Za to coraz wyraźniej staje się jej uzupełnieniem. Max Skorwider
Kto jest prawdziwą lewicą, a kto tylko ją udaje? Czy skuteczność jest w polityce ważniejsza od ideowej tożsamości? Choć do wyborów jeszcze sporo czasu, po politycznej lewej stronie rozliczenia już się zaczęły.
Kulminację sporu o Kartę LGBT Wiosna przespała. Biedroń jeździł wtedy po Polsce i jego głos nie przebił się do mediów.Mirosław Gryń/Polityka Kulminację sporu o Kartę LGBT Wiosna przespała. Biedroń jeździł wtedy po Polsce i jego głos nie przebił się do mediów.

Pod otwarcie lewicowym szyldem wystartuje w majowych wyborach tylko jedna lista. I to zdecydowanie niszowa, zorganizowana wokół chwiejącej się w posadach Partii Razem, bez poważnych perspektyw na mandaty. Nieco większe szanse będą mieli kandydaci kamuflujący swą tożsamość w pop-politycznej formule Wiosny, dosyć selektywnie czerpiącej z lewicowego pakietu, używającej retorycznych zamienników. Ewentualnie idący na trudne kompromisy i ryzykujący roztopienie się w ramach Koalicji Europejskiej. To z kolei casus SLD, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Od lewa do lewa"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021