Kraj

Od lewa do lewa

Co się stało z naszą lewicą

Z obecnym jednocyfrowym poparciem Wiosna nie osłabia Koalicji Europejskiej tak, jak się to wydawało jeszcze miesiąc temu. Za to coraz wyraźniej staje się jej uzupełnieniem. Z obecnym jednocyfrowym poparciem Wiosna nie osłabia Koalicji Europejskiej tak, jak się to wydawało jeszcze miesiąc temu. Za to coraz wyraźniej staje się jej uzupełnieniem. Max Skorwider
Kto jest prawdziwą lewicą, a kto tylko ją udaje? Czy skuteczność jest w polityce ważniejsza od ideowej tożsamości? Choć do wyborów jeszcze sporo czasu, po politycznej lewej stronie rozliczenia już się zaczęły.
Kulminację sporu o Kartę LGBT Wiosna przespała. Biedroń jeździł wtedy po Polsce i jego głos nie przebił się do mediów.Mirosław Gryń/Polityka Kulminację sporu o Kartę LGBT Wiosna przespała. Biedroń jeździł wtedy po Polsce i jego głos nie przebił się do mediów.

Pod otwarcie lewicowym szyldem wystartuje w majowych wyborach tylko jedna lista. I to zdecydowanie niszowa, zorganizowana wokół chwiejącej się w posadach Partii Razem, bez poważnych perspektyw na mandaty. Nieco większe szanse będą mieli kandydaci kamuflujący swą tożsamość w pop-politycznej formule Wiosny, dosyć selektywnie czerpiącej z lewicowego pakietu, używającej retorycznych zamienników. Ewentualnie idący na trudne kompromisy i ryzykujący roztopienie się w ramach Koalicji Europejskiej. To z kolei casus SLD, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Od lewa do lewa"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Demonstrancie, pokaż twarz!

Zakazy zakrywania twarzy podczas demonstracji mnożą się nie tylko w państwach autokratycznych, ale też na Zachodzie. Czy możliwa jest demokracja bez anonimowości?

Jędrzej Winiecki
15.10.2019