Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wizerunkowi

Tak działa sztab PiS

PiS zdaje sobie sprawę – może nawet lepiej niż opozycja – że kampanię wygrywa się, jak mówią, „orząc w terenie”. PiS zdaje sobie sprawę – może nawet lepiej niż opozycja – że kampanię wygrywa się, jak mówią, „orząc w terenie”. Max Skorwider
Kampania wyborcza była nerwowa i chaotyczna. Najwięcej środków przeznaczyła na nią partia władzy. Jak działał sztab wyborczy PiS? Kto i jaką odgrywał w nim rolę? Jak wypadł test przed jesiennymi wyborami?
Za kampanię – od kwestii strategicznych przez taktyczne i organizacyjne aż po wizerunkowe odpowiada w PiS kilka, może kilkanaście osób.Mateusz Włodarczyk/Forum Za kampanię – od kwestii strategicznych przez taktyczne i organizacyjne aż po wizerunkowe odpowiada w PiS kilka, może kilkanaście osób.

Sztab PiS przez wiele tygodni zbierał się codziennie rano przy ul. Nowogrodzkiej. To grupa, jak mówią o sobie, „bieżąco-reaktywna”. Czasem – raz, dwa razy w tygodniu – dołączali Jarosław Kaczyński i spec od badań Piotr Agatowski, by w szerszym gronie omówić strategię.

– To dla nas bardzo trudna kampania, bo mamy z tyłu głowy, że nigdy eurowyborów nie wygraliśmy. Wiemy, że nasz elektorat nie bardzo interesuje się Europą, więc jeśli go nie zmobilizujemy, to polegniemy – ocenia polityk PiS. Prezes Kaczyński mówił w Szczecinie – jedyną szansą „tamtych” jest to, że „nasi” nie pójdą do wyborów. Mobilizował nawet w śniadaniówce TVP, gdzie opowiadał o jedzeniu, kotach i o swoim odkryciu towarzyskim, czyli o Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Za kampanię – od kwestii strategicznych przez taktyczne i organizacyjne aż po wizerunkowe odpowiada w PiS kilka, może kilkanaście osób. Kim są ci, którzy zastąpili dawnych spin doktorów – Adama Bielana, Michała Kamińskiego, Adama Hofmana, Marcina Mastalerka czy Krzysztofa Łapińskiego?

Szef Poręba

Oficjalnie sztab nie został zaprezentowany. Kaczyński przedstawił tylko szefa kampanii – Tomasza Porębę (rocznik 1973). On sam mawia, że prawie wszystko zawdzięcza prezesowi. Jego znajomy tak przedstawia go POLITYCE: – Tomek to baby-face killer – „zabójca” o twarzy dziecka, którego Jarosław Kaczyński sprawdził w partyjnych bojach i którego rękami wycinał nielojalnych.

Poręba jest europosłem już drugą kadencję, w Brukseli uchodzi za ucho prezesa. Dziś startuje z jedynki na Podkarpaciu, więc trzecią kadencję też ma w kieszeni. Jest z PiS od początku, zaczynał w biurze organizacyjnym partii i na wizytówce miał napisane „kierownik Działu ds.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Na wybory; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizerunkowi"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama