Polski Kościół musi się oczyścić. Tylko kto się tym zajmie? I jak?
Od 2015 r. nie ma już w Polsce normalnych, rutynowych wyborów. Za każdym razem jest to batalia o wszystko.
Abp Sławoj Leszek Głódź powoli staje się ikoną Kościoła – tego oderwanego od współczesnego świata, społecznych emocji, z monopolem na rację.
Czy z arytmetycznej przewagi partii prokonstytucyjnych wyniknie jesienią coś pozytywnego?
26 maja nie będziemy wybierali tylko europosłów; przybliżymy się do odpowiedzi na pytanie, jakiego społecznego porządku, jakiego kraju, chcemy dla siebie bardziej.
Kampania wyborcza była nerwowa i chaotyczna. Najwięcej środków przeznaczyła na nią partia władzy. Jak działał sztab wyborczy PiS? Kto i jaką odgrywał w nim rolę? Jak wypadł test przed jesiennymi wyborami?
Rozmowa z Wojciechem Hermelińskim, byłym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, o tym, czy wyborom w Polsce nie zagrażają manipulacje władzy.
Ugrupowania populistyczne w wielu krajach, w tym PiS, liczą na przejęcie Unii Europejskiej z rąk „liberałów”. Czy im się to uda? I na czym w ogóle polega dzisiejsza siła populistów?
Tani roaming, łatwiejsze zakupy internetowe, oglądanie za granicą seriali kupionych w kraju – Parlament Europejski zrobił wiele dobrego dla nas jako konsumentów. Jednak czasem przegrywa z lobbystami.
O byciu macochą wciąż opowiadają wyłącznie okrutne baśnie. Kto szuka podpowiedzi, jak odegrać tę rolę po ludzku, ma kłopot. Sprawa jest ważna, gdyż macoch przybywa i stają się one równie ważne jak matki.
Rozmowa z dr. Sławomirem Jakimą, seksuologiem, psychiatrą, psychoterapeutą.
Polsko-ukraińskie małżeństwa są jak losy naszych narodów. Często się splatają, rozpalają ognistą miłością, a czasem kończą wielką katastrofą.
Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?
Nie było jeszcze wojny, której John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa, by nie lubił. Czy następna będzie z Iranem?
Jeżeli nowe prawo uchwalone w stanie Alabama wejdzie w życie, 12-letnia dziewczynka, której ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, będzie musiała urodzić dziecko. A lekarzowi, który odważyłby się płód usunąć, będzie grozić do 99 lat więzienia – więcej niż miejscowym gwałcicielom.
Na Bałkanach, obok wojny, piłka nożna jest wciąż jedyną rzeczą, która pozwala odróżnić od siebie narody. A czasem nawet je współtworzyć.
Wybory do sejmu kontraktowego 4 czerwca 1989 r. były i nadal są przedmiotem wielu analiz. Wiele z nich powiela mity, które narosły przez lata. Warto zatem pochylić się nad kilkoma z nich.
Przed ćwierć wiekiem wylądował w Magadanie Aleksander Sołżenicyn. Autor „Archipelagu GUŁag” po 20 latach wygnania chciał wskazać Rosji drogę, po której wtedy iść nie chciała.
Richard Dawkins, słynny brytyjski biolog, ateista, o bogach, religiach, genach i poprawności politycznej. Wywiad z przypisami Karola Jałochowskiego.
„Wypadek przy pracy” – mówią o muzyce jedni uczeni. Inni twierdzą, że ma ona prawdziwy biologiczny sens. Kto ma rację?
Gospodarka Polski wciąż nie jest innowacyjna. Co musiałoby się stać, żeby była?
Sukces ŁKS i porażka Widzewa przypominają, że w Łodzi każdą lokalną futbolową emocję przeżywa się podwójnie.
Rzemieślniczy bochenek kosztuje niemało. Mimo to już o piętnastej chleb jest sprzedany, a piekarnia zamknięta. Jaki jest na to przepis?
Trudno się dziwić, że Julianne Moore zgłosiła się do reżysera Sebastiána Lelio z propozycją nakręcenia amerykańskiej wersji jego chilijskiego filmu z 2013 r.
Coraz częściej mamy do czynienia z projektami, które ciekawie łączą sztukę, naukę i aktywizm społeczny, czego przykładem jest działalność laureatki Paszportu POLITYKI Diany Lelonek.
Miarą zaskakującego sukcesu „Days Gone” jest wiarygodność przedstawionego świata i relacji bohaterów oraz spójność rozgrywki z narracją.
Tylko dla koneserów gatunku.
Dobrze zaprojektowana rozgrywka i poczucie humoru norweskich projektantów gwarantują miłe chwile.
To, co dostajemy, to nie zapiski dziennikowe, tylko zbiór utworów prozatorskich, które przede wszystkim prowokują do innych niż dotychczas interpretacji.
Nazywają je posełkami, posełkiniami albo posłami kobiecymi, czasem poślicami. Nie tak łatwo nazwać kogoś, kto jeszcze przed chwilą nie istniał” – pisze Olga Wiechnik we wstępie.
„Dawno, dawno temu…” – początek eseistycznego „Pustego lasu” Moniki Sznajderman zapowiada bajkową atmosferę.
Piękna, przejmująca płyta, chyba najlepsza w dotychczasowym dorobku meksykańskiego duetu.
Są takie płyty, których zawartość, jeszcze przed odsłuchaniem, można z góry przewidzieć.
Współpraca lidera neojazzowego Pink Freud z liderem rockowego Porter Bandu zaowocowała płytą przebojową, pełną rozmaitych dźwiękowych smaczków i niespodzianek.
Wrocławska impreza będzie świętem czytania, a w tym roku także wybitnych polskich tłumaczy.
Biorąc pod uwagę ponad 26 mln egzemplarzy płyt sprzedanych na całym świecie, oferta okazała się dość trwała, a zespół żywotny.
Czy cierpienie sprzyja twórczości? – zastanawiają się autorzy wystawy „Choroba jako źródło sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Obejmując Ministerstwo Kultury, Piotr Gliński zapowiadał audyty w resorcie i bez względu na ich wyniki zwalniał urzędników. Dziś skutki tej polityki można ocenić sumą przegranych procesów i straconych publicznych pieniędzy.
Hellboy, komiksowy bohater stworzony przez Mike’a Mignolę, ma 25 lat. Doczekał się przez ten czas trzech filmów, a jego autor – uznania i stałego miejsca w historii popkultury.
Język polski jest tak zwinny, że biedny angielski goni go zdyszany – mówi Antonia Lloyd-Jones, tłumaczka m.in. powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk nominowanej do Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Fakt – potwierdzony przez ostatni raport ONZ – że mamy 11 lat na przystopowanie procesów niszczenia świata, nie przebija się do obrotnych skądinąd polityków.
Ostrzegałem, że felieton ten jest dla dorosłych.
Archaiczna umowa społeczna zakazująca mówienia źle o religii jest już do cna skompromitowana i nie obowiązuje.
Gdy się komuś zwoje splączą, robi się kołtun.
Niewykluczone, że wrogom Kościoła chodzi o odwrócenie naszej uwagi od osiągnięć rządu i prezydenta, np. od faktu, że nasza gospodarka jest większa od szwedzkiej.
Fakt, iż ktoś taki jak Andrzej Duda jest generalnym zwierzchnikiem sił zbrojnych, z pewnością pozostawia w umysłach młodych podchorążych głęboki ślad.
Tomek dziś ma 36 lat. Jest całkowicie unieruchomiony, cierpi potwornie z powodu bólów mięśniowych. 2 czerwca weźmie udział w półmaratonie w Katowicach.
Po konkursie Grand Press Photo poprosiliśmy Wojciecha Lelińskiego, szefa naszego działu fotoedycji, o komentarz i rekomendacje dla zdjęć, które najbardziej go zainteresowały. Oto one.