Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Totemy opamiętania

Recenzja wystawy: „Alicja Biała, Iwo Borkowicz, Totemy”

„Alicja Biała, Iwo Borkowicz, Totemy” „Alicja Biała, Iwo Borkowicz, Totemy” Przystań Sztuki w Poznaniu / materiały prasowe
Coraz częściej mamy do czynienia z projektami, które ciekawie łączą sztukę, naukę i aktywizm społeczny, czego przykładem jest działalność laureatki Paszportu POLITYKI Diany Lelonek.

W centralnym punkcie Poznania, tzw. Przystani Sztuki, stanęła realizacja, którą śmiało można wpisać w ów nurt. To sześć rzeźb nazwanych Totemami. Te tradycyjne miały za zadanie podtrzymywanie łączności żywych z przodkami i naturą, te wielkopolskie są rodzajem ostrzeżenia przed postępującą dewastacją środowiska naturalnego. Każdy z nich poświęcono innemu zagadnieniu: wycinaniu lasów, produkcji żywności, plastikowi, smogowi, rybołówstwu i wymieraniu populacji dzikich zwierząt. Totemy poza tym, że wizualnie niezwykle atrakcyjne i przyciągające wzrok, skonstruowane zostały tak, by w ich formach i wzorach zostały symbolicznie zawarte statystyki dotyczące skali zniszczenia naszej planety, zaczerpnięte z najnowszych raportów naukowych, badań, opracowań. A gdyby ktoś chciał sprawy podrążyć, to wystarczy zeskanować znajdujące się przy Totemach kody QR i już przenosimy się w świat specjalistycznej wiedzy. To bodaj pierwsza tego typu instalacja w przestrzeni publicznej i – biorąc pod uwagę skalę problemu – miejmy nadzieję, że nie ostatnia. Dlatego zdecydowano się nie ustalać terminu zakończenia ekspozycji. Totemy będą służyć tak długo, jak długo będą potrzebne.

Alicja Biała, Iwo Borkowicz, Totemy, Przystań Sztuki, Poznań, bezterminowo

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Totemy opamiętania"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną