„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Wiem, więc mam

Akcja: innowacja

W Polsce należałoby zwiększać wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe corocznie o 20-25 proc. W Polsce należałoby zwiększać wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe corocznie o 20-25 proc. Oleksandr Rupeta/NurPhoto / Getty Images
Gospodarka Polski wciąż nie jest innowacyjna. Co musiałoby się stać, żeby była?
Szwecja, Dania i Finlandia posiadają obecnie najbardziej innowacyjne gospodarki w Unii Europejskiej.Dmytro_Z/PantherMedia Szwecja, Dania i Finlandia posiadają obecnie najbardziej innowacyjne gospodarki w Unii Europejskiej.

Gospodarki krajów wysokorozwiniętych są innowacyjne, ponieważ czerpią z wiedzy naukowej. Ona powstaje dzięki badaniom naukowym i pracom rozwojowym (w skrócie B+R). Ich efektem są m.in. wynalazki, które powinny być opatentowane, a następnie wdrożone w postaci nowych produktów, usług lub technologii produkcyjnych. Recepta na innowacje wydaje się zatem dość oczywista: potrzebny jest jak największy wysiłek badawczo-rozwojowy kraju, żeby produkować jak najwięcej nowej wiedzy, którą należy jak najszerzej wykorzystać w gospodarce.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiem, więc mam"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021