Historia

Czerwcowe mity

Mity 4 czerwca

Sprzedaż „Gazety Wyborczej” przed kawiarnią Niespodzianka (siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”) na warszawskim placu Konstytucji. Sprzedaż „Gazety Wyborczej” przed kawiarnią Niespodzianka (siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”) na warszawskim placu Konstytucji. Chris Niedenthal / Forum
Wybory do sejmu kontraktowego 4 czerwca 1989 r. były i nadal są przedmiotem wielu analiz. Wiele z nich powiela mity, które narosły przez lata. Warto zatem pochylić się nad kilkoma z nich.
Plakaty wyborcze ze zdjęciami z Lechem w Ogólnopolskim Biurze Wyborczym „Solidarność” w Warszawie przy ul. Fredry 6.tomasz wierzejski/Fotonova Plakaty wyborcze ze zdjęciami z Lechem w Ogólnopolskim Biurze Wyborczym „Solidarność” w Warszawie przy ul. Fredry 6.

Mit pierwszy: znaczenie plakatu z kowbojem

Według powszechnej opinii oprócz słynnego zdjęcia kandydatów do Sejmu i Senatu z Lechem Wałęsą (o którym za chwilę) „ojcem” zwycięstwa nad koalicją partyjno-rządową miał być… Gary Cooper. Kowboj ze słynnego westernu Freda Zinnemanna „W samo południe” stał się bohaterem plakatu wymyślonego przez studenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasza Sarneckiego. Odważnie kroczył z kartą wyborczą z napisem „Solidarność” (pod nim widniał napisał „W samo południe 4 czerwca 1989”).

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Czerwcowe mity"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021