Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Ale Alabama

USA: Aborcyjna misja prawicy

„Zaufaj kobietom”– protest przed budynkiem stanowej legislatury w Montgomery. „Zaufaj kobietom”– protest przed budynkiem stanowej legislatury w Montgomery. Elijah Nouvelage/Reuters / Forum
Jeżeli nowe prawo uchwalone w stanie Alabama wejdzie w życie, 12-letnia ­dziewczynka, której ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, będzie musiała urodzić dziecko. A lekarzowi, który odważyłby się płód usunąć, będzie grozić do 99 lat więzienia – więcej niż miejscowym gwałcicielom.
Gubernator stanu Alabama Kay Ivey podpisuje ustawę antyaborcyjną, 15 maja 2019 r.Office of the Governor State of Alabama/Handout/Reuters/Forum Gubernator stanu Alabama Kay Ivey podpisuje ustawę antyaborcyjną, 15 maja 2019 r.

Zdominowany przez republikanów parlament stanu uchwalił, a jego gubernator Kay Ivey podpisała najbardziej drakońską w USA ustawę antyaborcyjną, zabraniającą przerwania ciąży z jedynym wyjątkiem – zagrożenia życia kobiety. Przed gmachem stanowej legislatury protestowały działaczki ruchu Pro Choice w sukniach do ziemi i czepkach, jak bohaterki dystopii Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”, o powrocie totalnego patriarchatu.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ale Alabama"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021