Świat

Maryja w wersji 2.0

Bunt kobiet w niemieckim Kościele

Protest kobiet przed katedrą w Münster, 12 maja 2019 r. Protest kobiet przed katedrą w Münster, 12 maja 2019 r. Carsten Linnhoff/AFP / East News

W Niemczech trwa prawdziwy kościelny strajk kobiet. Zaczęło się w styczniu od protestu pięciu kobiet w parafii św. Krzyża w westfalskim Münster. Potem kobiecy ruch Maria 2.0 przerzucił się do Akwizgranu i Kolonii, docierając na katolickie południe Niemiec – do Monachium i Konstancji. W marcu Katolicka Wspólnota Kobiet (KFD) przekazała biskupom petycję podpisaną przez 30 tys. osób, domagającą się zniesienia celibatu i dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Po czym także Komitet Centralny Katolików (ZdK), skupiający świeckie organizacje katolickie, poparł postulaty ruchu, który na najbliższym zjeździe katolików będzie miał swą reprezentację. A w czasie majowego protestu kobiet okrytych białymi prześcieradłami przed katedrą w Münster ogłoszono nie tylko tygodniowy strajk kobiet w parafiach, ale także utworzenie w Ameryce Południowej pierwszej grupy ruchu Maria 2.0.

Bunt kobiet w niemieckim Kościele dodatkowo podsycił niedawny niejasny werdykt watykańskiej komisji ustanowionej trzy lata temu w sprawie diakonatu kobiet. W Münster tamtejsza teolożka Dorothea Sattler tłumaczyła protestującym, jakie są teologiczne podstawy dla diakonatu i wyświęcania kobiet. Niemniej akurat papież-reformator Franciszek podtrzymuje kategoryczne „nie” ogłoszone w 1994 r. przez Jana Pawła II. Co prawda we wczesnym chrześcijaństwie były kapłanki, ale według watykańskiej komisji nie jest jasne, czy sprawowany przez nie urząd był równoznaczny z sakramentem kapłaństwa.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Maryja w wersji 2.0"
Reklama