Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Helikopter w ogniu wyborczym. Panowie z PiS w black hawku

Poseł PiS Marek Opioła od 10 lat zasiada w komisji ds. służb, a od czterech stoi na jej czele. Poseł PiS Marek Opioła od 10 lat zasiada w komisji ds. służb, a od czterech stoi na jej czele. Twitter
Co strzeliło do głowy Markowi Opiole, szefowi sejmowej komisji ds. służb specjalnych, że wyłudził policyjny helikopter, aby ubogacić swój wizerunek – nie wiadomo. Na pewno nie było to nic mądrego.

Marek Opioła od 10 lat zasiada w komisji ds. służb, a od czterech stoi na jej czele. Uważany jest za pracowitego i znającego się na służbach posła. Ale teraz dokonał blamażu, który na długo zepsuje mu reputację. Na początku kwietnia wystąpił do komendanta głównego policji o zgodę na wykorzystanie policyjnego black hawka w materiale niezbędnym do pracy, jaką wykonuje, pełniąc funkcję przewodniczącego sejmowej komisji. I taką zgodę dostał.

Materiał z policyjnym helikopterem, a nawet dwoma, okazał się spotem wyborczym, w którym Opioła reklamował samego siebie. Jest kandydatem PiS w eurowyborach i nie zawahał się, aby pod fałszywym pretekstem wyłudzić, bo tak to trzeba nazwać, policyjny sprzęt do swojej prezentacji wyborczej.

Opioła budował wizerunek państwowca

Komendant główny ostro zaprotestował. Ogłosił, że policja jest apolityczna i jej wykorzystywanie do celów kampanii jest niedopuszczalne. Opioła zareagował prawidłowo, ogłaszając, że wycofuje ten nieszczęsny spot i bardzo przeprasza. Chciał inaczej, a wyszło fatalnie.

Opioła od lat budował swój wizerunek jako państwowca i teraz na naszych oczach sam zburzył całą konstrukcję. Pomieszało mu się państwowe z prywatnym. Jedyne, co go może tłumaczyć, to ogólna atmosfera panująca w rządzącej partii, przyzwalająca na prywatne czerpanie korzyści z dobra państwowego. Lukratywne posady dla swoich w spółkach skarbu państwa, nagrody finansowe dla ministrów nie za szczególne osiągnięcia, ale za to, że w ogóle żyją, wędrówki po kraju służbowymi orszakami, które, jak w przypadku byłej premier Beaty Szydło, często zmierzały do symbolicznej stajni, czyli do własnych domów.

Przypadek Opioły z helikopterem na takim tle nie wypada jakoś wyjątkowo paskudnie. Ot, skorzystał z policyjnego sprzętu, aby przekonać do siebie wyborców.

Czytaj więcej: PiS czyści policyjne kadry

Bardzo surowy Brudziński

Fakt, że szef policji wystąpił z tak ostrym potępieniem, wydaje się uzgodnioną strategią, bo dotychczas gen. Jarosław Szymczyk nie wyróżniał się jakąś szczególną odwagą. Być może Opioła nastąpił wcześniej na odcisk komuś ważnemu w PiS i czekano na okazję do rewanżu. Tę hipotezę potwierdza wyjątkowo surowe wystąpienie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Potępił kolegę z partii i wezwał go, aby zwrócił koszty wykorzystania black hawków. Obwieścił też, że decyzją kierownictwa partii na najbliższym posiedzeniu Sejmu padnie wniosek o odwołanie Opioły z szefowania komisji ds. służb.

To bardzo interesujące, jeżeli pamiętamy niedawną wpadkę tegoż ministra Brudzińskiego, który identycznym policyjnym black hawkiem wylądował na boisku w Choszcznie, gdzie młodzi piłkarze musieli z tego powodu przerwać mecz. Tłumaczył potem, że nic o tym meczu nie wiedział. Oświadczył dosadnie: „Musiałbym mieć zryty beret, żeby zmuszać pilota, żeby lądował na tym boisku”.

No właśnie, berety po prawie czterech latach sprawowania władzy są u wielu przedstawicieli rządzącej siły mocno już zryte. Politycy PiS tracą instynkt, który podpowiada, co wolno, a czego nie wypada. Opiołę orientacja zawiodła. Black hawki będą mu się zapewne śniły po nocach.

Czytaj więcej: Policja poza granicą przyzwoitości

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną