Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nie żyje Jan Guz, szef OPZZ, związkowiec

Jan Guz Jan Guz Agencja Gazeta
Jan Guz był od 2004 r. szefem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Miał 63 lata.

O śmierci przewodniczącego OPZZ poinformował na Twitterze Sławomir Broniarz. Jan Guz od kilku dni miał przebywać w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej. Guz urodził w październiku 1956 r. Skończył nauki polityczne na Akademii Nauk Społecznych. Działał w Ochotniczych Hufcach Pracy od początku lat 70., a od 1977 r. był członkiem PZPR. Do OPZZ wstąpił w roku powstania związku, czyli 1984.

W czasie transformacji wyemigrował z Polski, żeby zarobić na utrzymanie rodziny, a po powrocie działał w biznesie, m.in. w ramach sieci Społem. Pracował także jako wychowawca młodzieży OHP, mechanik, kierownik działu mechanicznego, współzarządzał wieloma przedsiębiorstwami.

Jan Guz: Nie fundujcie nam igrzysk, kiedy chcemy chleba

Na początku swojej związkowej kariery kierował radą OPZZ w województwie bialskopodlaskim. W latach 1997–2004 był wiceszefem OPZZ, a w kwietniu 2004 r. został przewodniczącym tej organizacji. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju, w 2015 r. został członkiem Rady Dialogu Społecznego.

We wrześniu 2018 r. przewodził 20-tysięcznej manifestacji pracowników i pracownic sektora budżetowego przed kancelarią premiera.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama