Kraj

Nie żyje Jan Guz, szef OPZZ, związkowiec

Jan Guz Jan Guz Agencja Gazeta
Jan Guz był od 2004 r. szefem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Miał 63 lata.

O śmierci przewodniczącego OPZZ poinformował na Twitterze Sławomir Broniarz. Jan Guz od kilku dni miał przebywać w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej. Guz urodził w październiku 1956 r. Skończył nauki polityczne na Akademii Nauk Społecznych. Działał w Ochotniczych Hufcach Pracy od początku lat 70., a od 1977 r. był członkiem PZPR. Do OPZZ wstąpił w roku powstania związku, czyli 1984.

W czasie transformacji wyemigrował z Polski, żeby zarobić na utrzymanie rodziny, a po powrocie działał w biznesie, m.in. w ramach sieci Społem. Pracował także jako wychowawca młodzieży OHP, mechanik, kierownik działu mechanicznego, współzarządzał wieloma przedsiębiorstwami.

Jan Guz: Nie fundujcie nam igrzysk, kiedy chcemy chleba

Na początku swojej związkowej kariery kierował radą OPZZ w województwie bialskopodlaskim. W latach 1997–2004 był wiceszefem OPZZ, a w kwietniu 2004 r. został przewodniczącym tej organizacji. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju, w 2015 r. został członkiem Rady Dialogu Społecznego.

We wrześniu 2018 r. przewodził 20-tysięcznej manifestacji pracowników i pracownic sektora budżetowego przed kancelarią premiera.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama