Kraj

Szaty premiera

Tajemnice Morawieckiego

W świetle informacji zebranych przez Piątka obecny premier pilnie potrzebuje świadectwa patriotycznej odwagi. W świetle informacji zebranych przez Piątka obecny premier pilnie potrzebuje świadectwa patriotycznej odwagi. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Jest prawie jak Donald Trump. Za jednym i drugim ciągną się dziwne interesy. Obu oplata rosyjska sieć. Obaj oparli kariery na schedzie ojców. Obaj od lat wymyślają sobie legendy. Różnią ich miliardy, samodzielność, charyzma i władza. Trump je ma.
Premier Morawiecki na posiedzeniu sztabu powodziowego.Maciej Gocłoń/Fotonews/Forum Premier Morawiecki na posiedzeniu sztabu powodziowego.

Trzy ważne tomy negliżują premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Pierwszy (chronologicznie) wydał Tomasz Piątek. Opisał w nim ubeckie i rosyjskie powiązania Solidarności Walczącej, Kornela Morawieckiego i samego premiera. Drugi napisał Piotr Gajdziński (wraz z synem Jakubem), były rzecznik BZ WBK w okresie, gdy młody Morawiecki był początkującym prezesem należącego do Irlandczyków, a potem do Hiszpanów banku. Trzeci tom, zainicjowany przez Jacka Harłukowicza, z dnia na dzień w odcinkach drukuje „Gazeta Wyborcza”, opisując kolejne odsłony afery majątkowej, której osią stała się sprawa działki okazyjnie kupionej od Kościoła i sprytnie ukrytej za zasłoną rozłączności majątkowej państwa Morawieckich.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Szaty premiera"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020