Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Walka o krzesła

Rekrutacyjna nerwówka

Aż w ośmiu województwach miejsc jest mniej niż uczniów. Aż w ośmiu województwach miejsc jest mniej niż uczniów. Krzysztof Mazur / Agencja Gazeta
Rządzący zafundowali młodzieży nerwowe wakacje i perspektywę jeszcze trudniejszego roku szkolnego.

Trwa rekrutacja do szkół średnich, w której bierze udział ponad dwa razy więcej uczniów niż zazwyczaj – przeszło 720 tys. absolwentów gimnazjów i ośmioklasowych podstawówek. To efekt reformy byłej już szefowej MEN, a dzisiaj europosłanki PiS Anny Zalewskiej.

Po pierwszej turze rekrutacji bez pewnych miejsc w szkołach zostały tysiące uczniów. W Krakowie za pierwszym podejściem nie dostało się do żadnej szkoły ponad 2,5 tys. osób. To dwa duże licea. W Gdańsku – 1215 uczniów, w Szczecinie – 871, w Lublinie – 605, a w Zielonej Górze – 552. Wśród nich także ci najlepsi, z wyróżnieniami, nawet finaliści olimpiad, z wynikami, które jeszcze rok temu gwarantowały miejsce w wybranej szkole. W Warszawie, według wyliczeń magistratu, po pierwszym naborze zabraknie miejsc dla 7 tys. spośród 47 tys. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych (rok temu kandydatów do szkół było „jedynie” 19 tys.). W pozostałych miastach wyniki zostaną ogłoszone w połowie miesiąca. Ci uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, muszą teraz czekać, aż przyjęci potwierdzą swój wybór i złożą dokumenty. Dopiero wtedy będzie wiadomo, ile miejsc jeszcze zostało. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się w połowie lipca i potrwa do końca sierpnia.

Tymczasem MEN pokazuje statystyki, z których wynika, że na wszystkich absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawówek czekają miejsca w szkołach średnich. Najwyższa Izba Kontroli informowała jednak, że w aż ośmiu województwach miejsc jest mniej niż uczniów. W województwie wielkopolskim – o ponad 5 tys., pomorskim – o 4,2 tys., zachodniopomorskim – o 2,3 tys. Aż połowa uczniów planowała uczyć się w liceach, ale ze względu na nabór podwójnego rocznika od września będzie musiała kontynuować naukę w szkołach branżowych i technikach.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Walka o krzesła"
Reklama