Kobiety traktują nas jak powietrze, mężczyźni często proponują nam seks, a dzieci uważają za służące, którym nie należy się szacunek – opowiada Ukrainka, która od czterech lat pracuje na polskim wybrzeżu.
Koalicja Obywatelska, która właśnie zaprezentowała zręby swojego programu, wyraźnie zwraca się do „pracujących”, a nie tylko – co zawsze eksponował PiS – do „potrzebujących”.
Zgodnie z jedną z tez, które krążą po mediach, KE przegrała w europejskich wyborach, ponieważ dała sobie narzucić gorące tematy wojny kulturowej – aborcję, pedofilię i gender – na które nie potrafiła odpowiedzieć innym językiem.
Rządzący zafundowali młodzieży nerwowe wakacje i perspektywę jeszcze trudniejszego roku szkolnego.
Sprawa Epsteina wraca po latach i pogrąża kolejnych polityków.
Formowanie się kolejnej opozycyjnej koalicji wyborczej zaczyna przypominać brazylijski serial: z nagłymi zwrotami akcji, emocjami, intrygami i miejscami absurdalną fabułą. Najważniejszy będzie jednak finałowy odcinek.
W rękach liderów są przeważnie narzędziem twardej dominacji. Prowokują do intryg i sporów. Listy wyborcze są wynalazkiem diabolicznym, choć niezbędnym.
Prof. Piotr Radkiewicz o tym, jakie mechanizmy powodują, że Polacy coraz bardziej dzielą się na dwa wrogie obozy. I dlaczego wspólnotą jesteśmy tylko wtedy, gdy gra nasza reprezentacja narodowa.
W polskiej polityce karty wydają się już rozdane, a PiS dzięki socjalnym transferom – teflonowy. Ale przy tak głębokim podziale społeczeństwa wciąż jedno zdarzenie lub ich sekwencja mogą wiele zmienić.
Niemal codziennie gdzieś w Polsce zamyka się szpitalny oddział. Te, które działają, zmniejszają nawet o 20 proc. liczbę łóżek. A lekarzy brakuje około 30 tys.!
Śpieszmy się jeść bałtyckiego dorsza. Wygląda na to, że przeciera szlaki klimatycznej zagłady.
Dla rodziców niepełnosprawnych dzieci wyjazd na urlop to stres i masa dodatkowych kłopotów. Ale podejmują ten trud, bo czego się nie robi dla swojej największej miłości?
Rozmowa z architektem Leszkiem Wiśniewskim o tym, dlaczego zamieniliśmy nasze miasta w betonowe pustynie, jak je uodpornić na upały i ile to będzie kosztować.
Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.
Po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Ale Christine Lagarde ma w komórce zbyt dużo numerów polityków.
Na Kapitol wraca temat odszkodowań dla potomków czarnych niewolników. Pieniądze może się znajdą, ale nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, jak je sprawiedliwie wypłacić.
Najciekawszy dziś kolektyw anarchistyczny w Europie – Centrum Politycznego Piękna – irytuje polityków, bo pokazuje, jaki powinien być świat.
Ucieczka żony emira Dubaju, a wcześniej ucieczka jego córki, ukazuje tragiczny los kobiet w tym naftowym raju.
Ogłoszenie Manifestu PKWN 22 lipca 1944 r., a więc równo przed 75 laty, to akt założycielski nowej, komunistycznej Polski. Co prawda, fakty były inne, niż potem uczono w szkołach, ale 22 lipca pozostał najważniejszym świętem PRL.
Im większą sławą cieszył się Jan III Sobieski w Europie, tym zacieklejsza była wobec niego opozycja w kraju. Magnateria chciała go pozbawić tronu i torpedowała wszystkie jego posunięcia.
Pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu politycy ogłaszają, że powinniśmy tam wrócić. I to szybko.
Lotem na Księżyc kierował komputer wielkości podręcznej walizki, cud techniki wyrastający ponad swoją epokę.
Jak bogowie greccy wzięli kosmos w posiadanie, a wyobraźnia i obliczenia Hellenów stały się impulsem do wyprawy na Księżyc.
Konstantin Ciołkowski i Robert Goddard, to oni wynieśli człowieka na Księżyc.
Influencerzy, czyli wirtualne autorytety, dyktują trendy w niemal każdej dziedzinie. Od niedawna także zbrojeniowej.
„Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości” – głosi międzynarodowa deklaracja UNESCO. Ale to gwiaździste niebo, podobnie jak wilk czy ryś, to dziś gatunek zagrożony.
Francuzi są mistrzami w powierzchownym krytykowaniu samych siebie.
Gdański spektakl jest grany galopem, aktorzy pędzą przez fabułę, nie zwalniając choćby po to, by przyjrzeć się wypowiadanym kwestiom czy dać czas widzom, żeby zastanowili się, co i po co właściwie oglądają.
Jak być dobrym człowiekiem w XXI w., nie stając się przy tym ofiarą? Czy Jezus miałby dziś z nami jakieś szanse?
To malarstwo zmusza widza, by się opowiedział; zaakceptował, odrzucił, uciekł lub się zagłębił.
To już dwunasta książka znakomitego norweskiego pisarza o komisarzu Harrym Hole.
Ostatni, tajemniczy utwór Hermana Melville’a ukazał się po polsku w latach 70., a teraz dostajemy nowe, poprawione wydanie z posłowiem Adama Lipszyca.
Na świecie rocznie marnuje się 1,3 mld ton żywności, w samej Polsce 9 mln. Większość nie z winy konsumentów.
Wielka legenda i ikona, już nie tylko country, ale w ogóle amerykańskiej muzyki, z imponującą energią i klasą prezentuje publiczności kolejne swoje płyty.
To płyta dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć albo uświadomić, jak grało się bluesa w Chicago w latach 60. XX w.
Perfekcja, przy której nikt się nie spocił, nie pozostawiając tu najwyraźniej wielkich emocji.
Zespół poskładany niezwykle, choćby z racji geograficznych.
Kostiumowa historia o obsesji, jaką młoda dziewczyna ma na punkcie innej dziewczyny, czyli „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, otworzy 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.
Biografie O.S.T.R.-a i grupy Cool Kids Of Death potwierdzają, że w Łodzi już od 20 lat na tych samych ulicach mijały się dwie Polski.
On sam nie jest szczęśliwy z tego powodu, że jest Maradoną – mówi reżyser Asif Kapadia, autor dokumentu „Diego”, o argentyńskiej legendzie światowego futbolu.
W 100-lecie urodzin Leopolda Tyrmanda będziemy go wspominać oficjalnie, zgodnie z uchwałą Sejmu. Tylko czy podobałoby się to samemu pisarzowi?
W nowej wersji „Króla Lwa” wykorzystano najnowsze technologie. Film z pewnością będzie przebojem kasowym, ale czy czymś więcej?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nie uważamy, że „tylko kobiety zbawią świat”. Jesteśmy dorosłe i okres zbawiennej naiwności dawno za nami.
Zamiast tłoczyć się z Polkami i z Polakami, zwiedzając zamek w Malborku czy Morskie Oko, rząd woli pozostać w swoim klimatyzowanym zakładzie pracy.
Rząd właśnie znalazł świetną receptę na brak leków w aptekach – uruchomi infolinię.
Sytuacja panująca za granicą jest, ogólnie rzecz biorąc, niewesoła, o czym wiemy choćby z tekstów w portalu Fronda.
Na konwencji w Katowicach prezes PiS wydał walkę siłom zła w imieniu reprezentowanych przez siebie sił dobra.
Jeśli ktoś zapuka do drzwi domu z tabliczką „sołtys”, niech nie dziwi się, że otworzy je kobieta. W wielu gminach już dobrze ponad połowa sołtysów to sołtyski.
Szóstką w piątkę
Koalicja Obywatelska, która właśnie zaprezentowała zręby swojego programu, wyraźnie zwraca się do „pracujących”, a nie tylko – co zawsze eksponował PiS – do „potrzebujących”.