Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Skóra i ości

Dorsze coraz gorsze

Dorosły dorsz w akwarium. Dorosły dorsz w akwarium. 123 RF
Śpieszmy się jeść bałtyckiego dorsza. Wygląda na to, że przeciera szlaki klimatycznej zagłady.
Mirek zwany Bąblem. Marne połowy uzupełnia zbieraniem butelek.Juliusz Ćwieluch/Polityka Mirek zwany Bąblem. Marne połowy uzupełnia zbieraniem butelek.

Dorsz, słabiej znany pod łacińską nazwą Gadus morhua, okazał się zwykłym gadusem. Chudnie, karłowacieje, a co gorsza gubi charakter. Z dumnego, choć nieco leniwego drapieżnika w zaledwie kilka lat ryba stała się cieniem samej siebie. Trzeba uczciwie przyznać, że wszystko to z wydatną pomocą człowieka. Na przyszły rok naukowcy rekomendują całkowite wstrzymanie połowów w celu zatrzymania katastrofy gatunku. Jest już tak źle, że z naukowcami zgadzają się nawet politycy. Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział właśnie, że poprze całkowite wstrzymanie połowów w 2020 r.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Skóra i ości"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022