Historia

Lew Lechistanu w klatce

Oponenci Sobieskiego

„Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. „Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. Jan Morek i Wojciech Kryński/Muzeum Narodowe w Warszawie / Forum
Im większą sławą cieszył się Jan III Sobieski w Europie, tym zacieklejsza była wobec niego opozycja w kraju. Magnateria chciała go pozbawić tronu i torpedowała wszystkie jego posunięcia.
Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski. Monarcha Sarmatów”.Polityka Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski. Monarcha Sarmatów”.

Sobieskiego zwalczały najpotężniejsze rody magnackie Rzeczpospolitej: Leszczyńscy, Opalińscy, Wiśniowieccy, Pacowie, a później Sapiehowie i Lubomirscy. Mieli przecież starsze rodowody, bardziej zasłużonych przodków, większe majątki. Od początku panowania Sobieskiego starali się zdyskredytować go w oczach szlachty. Najpierw podważali prawomocność jego elekcji i oskarżali go o przekupienie wyborców francuskimi pieniędzmi. Jego francuskiej żonie, Marii Kazimierze de la Grange d’Arquien, zarzucali intrygowanie na dworze Ludwika XIV.

Czytaj także

Kultura

Jakie filmy i seriale oglądać w czasach klęski urodzaju

Żeby kino było sztuką, musi – jak sama nazwa wskazuje – być sztuczne. Jeśli film jest całkowitą kreacją, to zatraca ludzki wymiar i staje się pustą rozrywką, dodatkiem do popcornu – o swojej miłości do kina opowiada dr Piotr Kletowski, filmoznawca.

Łukasz Dziatkiewicz
25.08.2019