Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Lew Lechistanu w klatce

Oponenci Sobieskiego

„Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. „Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. Jan Morek i Wojciech Kryński/Muzeum Narodowe w Warszawie / Forum
Im większą sławą cieszył się Jan III Sobieski w Europie, tym zacieklejsza była wobec niego opozycja w kraju. Magnateria chciała go pozbawić tronu i torpedowała wszystkie jego posunięcia.
Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski. Monarcha Sarmatów”.Polityka Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski. Monarcha Sarmatów”.

Sobieskiego zwalczały najpotężniejsze rody magnackie Rzeczpospolitej: Leszczyńscy, Opalińscy, Wiśniowieccy, Pacowie, a później Sapiehowie i Lubomirscy. Mieli przecież starsze rodowody, bardziej zasłużonych przodków, większe majątki. Od początku panowania Sobieskiego starali się zdyskredytować go w oczach szlachty. Najpierw podważali prawomocność jego elekcji i oskarżali go o przekupienie wyborców francuskimi pieniędzmi. Jego francuskiej żonie, Marii Kazimierze de la Grange d’Arquien, zarzucali intrygowanie na dworze Ludwika XIV.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Lew Lechistanu w klatce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >