Nauka

Zapatrzeni w Oko Nocy

Starożytni Grecy zapatrzeni w Księżyc

Grecka bogini Selene – rzymska Luna. Posąg z III w. n.e. ze zbiorów watykańskiego Muzeum Chiaramonti. Grecka bogini Selene – rzymska Luna. Posąg z III w. n.e. ze zbiorów watykańskiego Muzeum Chiaramonti. Alamy Stock Photo / BEW
Jak bogowie greccy wzięli kosmos w posiadanie, a wyobraźnia i obliczenia Hellenów stały się impulsem do wyprawy na Księżyc.
„Podróż na Księżyc” (1902 r., reż. Georges Méliès).Alamy Stock Photo/BEW „Podróż na Księżyc” (1902 r., reż. Georges Méliès).

Słońce daje światło i ciepło, a gdy się chowa, mroki nocy rozświetla Księżyc. Nic dziwnego, że te dwa ciała niebieskie wieki temu stały się bogami, często przedstawianymi jako rodzeństwo o odmiennych płciach. Co prawda nasz Księżyc, podobnie jak niemiecki der Mond, ma formę męską. Ale w wielu językach jest on – ze względu na tajemniczość, romantyczność i zmienność oblicza – kobietą.

Trudno powiedzieć, kiedy człowiek zauważył jego cykliczne ubywanie oraz przyrastanie i wykorzystał to zjawisko do mierzenia czasu.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Kierunek Księżyc; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Zapatrzeni w Oko Nocy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021