Nauka

Zapatrzeni w Oko Nocy

Starożytni Grecy zapatrzeni w Księżyc

Grecka bogini Selene – rzymska Luna. Posąg z III w. n.e. ze zbiorów watykańskiego Muzeum Chiaramonti. Grecka bogini Selene – rzymska Luna. Posąg z III w. n.e. ze zbiorów watykańskiego Muzeum Chiaramonti. Alamy Stock Photo / BEW
Jak bogowie greccy wzięli kosmos w posiadanie, a wyobraźnia i obliczenia Hellenów stały się impulsem do wyprawy na Księżyc.
„Podróż na Księżyc” (1902 r., reż. Georges Méliès).Alamy Stock Photo/BEW „Podróż na Księżyc” (1902 r., reż. Georges Méliès).

Słońce daje światło i ciepło, a gdy się chowa, mroki nocy rozświetla Księżyc. Nic dziwnego, że te dwa ciała niebieskie wieki temu stały się bogami, często przedstawianymi jako rodzeństwo o odmiennych płciach. Co prawda nasz Księżyc, podobnie jak niemiecki der Mond, ma formę męską. Ale w wielu językach jest on – ze względu na tajemniczość, romantyczność i zmienność oblicza – kobietą.

Trudno powiedzieć, kiedy człowiek zauważył jego cykliczne ubywanie oraz przyrastanie i wykorzystał to zjawisko do mierzenia czasu.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018